Vízi veszélyek a nőgyógyász szemszögéből

Vízi veszélyek a nőgyógyász szemszögéből

A víz nemcsak felüdülést jelenthet a nyári hónapokban, hanem alkalmas közvetítője lehet számos baktériumnak, vírusnak és gombának. A nem tiszta vízben a kórokozók felszaporodnak és láthatatlan veszélyeket jelenthetnek a fürdőzőknek.

Leggyakrabban a bőrgomba, a hüvelygomba, a gyulladások, vagy akár a vírusos szemölcsfertőzés lehet a strandolás, fürdőzés kellemetlen következménye. A nőgyógyász szakember  ezekre a veszélyekre hívja fel a figyelmet. A nem megfelelően tisztított, fertőzött vízben a hüvelygomba és a nemi betegségek közül a trichomoniasis is könnyen elkapható.  A hüvelyi Candida sok problémát okozhat, ez azonban nem direkt fertőzés, inkább a kedvező körülmények játszhatnak szerepet a gombás fertőzés kiújulásában. Az uszodai körülmények ugyanis hozzájárulhatnak a hüvely pH-jának, ezáltal a normális mikroflórának a megváltozásához és így az addig a rejtőzködő  Candida szaporodásnak indulhat.

Előnyös lehet,  ha a vizes fürdőruha túl sokáig nem marad a testen. Ezért a szakember ajánlja a vizes mártózást követően a mielőbbi zuhanyozást, és a száraz ruhaneműt  a testre.  A hüvely gombás fertőzésének jele a viszketés, az érzékenység, valamint sűrű, fehér, túrószerű folyás a hüvelyből. Utalhat a fertőzésre a szeméremtesti égés, valamint a szexuális együttlét során fellépő fájdalom is. A húgycsőnyílás közelsége miatt gyakran fordul elő egyidejűleg a húgycső, illetve a húgyhólyag gyulladása is. Ennek jeleként a vizelési inger gyakoribbá válik, a vizelést csípő érzés kísérheti. Nőgyógyászati vizsgálat döntheti el, hogy milyen kórokozó okozta a fertőzést, és ennek megfelelően mi legyen a gyógyszeres kezelés. A herpeszvírus okozta gyulladás szeméremtesti duzzanattal, viszkető, majd fájdalmassá váló hólyagokkal jár. A humán papillómavírus (röviden: HPV) általában nem okoz tüneteket, a jelentősége az, hogy bizonyos törzsei szerepet játszanak a méhnyakrák kialakulásában. Szexuális úton terjed; a nők nagy része élete során találkozik a vírussal. Sokkal gyakoribb azokban, akik szexuális partnereiket gyakran váltogatják, ill. egyszerre több partnerük van. Külön kell szólnunk a nyílt vízi strandolásról. Köztudott, hogy a  folyók, a tavak vize sok helyen szennyezett,  háztartási hulladék,  ipari szennyvíz, műtrágya, mérgek sodródnak a vízben.

A betegség kezelése szájon át szedhető gyógyszerek szedéséből és lokális (helyi) készítmények alkalmazásából áll. A helyi kezelés gombaellenes hatóanyagú hüvelykúppal és kiegészítésként a hüvely környékére alkalmazott gombaellenes krémmel vagy kenőccsel történik. A női nemi szervek fertőzései gyakoriak, sokszor súlyos panaszokat okoznak, esetenként komolyabb szövődményekkel is járhatnak.



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …