Mindent a rotavírus-fertőzésről!

Mindent a rotavírus-fertőzésről!

A rotavírus fertőzés okozza a legtöbb, enyhébb vagy súlyosabb kiszáradást okozó, hányással, hasmenéssel járó betegséget kisgyermekek és csecsemők körében. 3-5 éves korra szinte minden gyermek átesik a fertőzésen. A betegség 3-36 hónapos korban okozza a legsúlyosabb kórformákat.

A vírus a széklettel terjed. A csecsemők a betegség 3-4. napján a legfertőzőbbek, ekkor székletükkel grammonként 1010 darab viriont (a vírus fertőzésre képes formája) is üríthetnek. Bár elsősorban csecsemők körében veszélyes, a vírus nagyobb gyerekekre is átterjedhet, és egyhébb tünetekkel, de 5 éves korig szintén gyakori probléma lehet a rotavírus-fertőzés.

Tudományos felmérések alapján úgy tűnik, hogy a higiéniai szabályok betartása nem csökkenti a betegség előfordulását, azaz a gyakori kézmosás, a lakókörnyezet, a bölcsőde, óvoda fertőtlenítése nem kellően hatékony a továbbfertőződés megakadályozásában. Ennek egyik oka, hogy a vírus porszemcsékhez kötődően is életképes marad. A betegség terjedésének megakadályozására egyetlen hatásos eszköz a vakcina, amely szerencsére már hazánkban is elérhető. A gyermekorvosok javaslata szerint minél hamarabb adatjuk be gyermekünknek a vakcinát, annál jobb, mivel a fertőzés következményei fiatalabb életkorban a legsúlyosabbak.

A rotavírus-fertőzés tünetei

rotavirus1
A vírus a vékonybél nyálkahártya sejtjeit támadja meg, ezért a tápanyagok és a folyadék felszívódása csökken.

A rotavírus fertőzés következtében 1-2 nap lappangási idő után viharos gyorsasággal hányás, hasmenés alakul ki, amely ezután 3-7 napig tart. A vírus a vékonybél nyálkahártya sejtjeit támadja meg, ezért a tápanyagok és a folyadék felszívódása csökken, így az a bélben marad, és kialakul a nagyfokú, vizes hasmenés, ami akár napi 5-10 székletet is eredményezhet.

A betegség lefolyása változó. Leggyakrabban enyhe formában zajlik: ekkor a hányás ritka, napi 4-6, a szokásosnál lazább széklet tapasztalható.

A középsúlyos formában lehet láz, hányás. Az általános állapot rossz, a kis beteg elesett, kedvetlen, rossz a közérzete. A gyakori vizes hasmenések következtében megfigyelhetők a kiszáradás kezdeti jelei: a gyermek súlya és a vizelet mennyisége a veszített vízzel arányosan csökken. A bőr száraz tapintásúvá válik, könnyen ráncba emelhető lesz. A szem alatt karikák jelennek meg, a nyelv és a nyálkahártyák szárazzá válnak, az ajak kicserepesedik. Csecsemőknél a kutacs besüpped, gyakori a magas láz.

A legsúlyosabb formában a kis beteg állapota órák alatt rendkívül leromlik, a gyermek aluszékonnyá, apátiássá válik, a fent említett tünetek jelenléte mellett. Gyakori a magas láz. Ez az állapot kizárólag kórházban kezelhető, szoros orvosi és laboratóriumi ellenőrzés mellett.

A legfőbb veszély a kiszáradás

kiszaradas
a nagyfokú vízvesztés következtében enyhébb vagy súlyosabb fokú kiszáradás alakul ki.

Veszélye abban rejlik, hogy a nagyfokú vízvesztés következtében enyhébb vagy súlyosabb fokú kiszáradás alakul ki, az anyagcsere és a só-, vízháztartás felborulásával, ami akár életveszélyes állapothoz is vezethet. Különösen a csecsemők és kisgyermekek veszélyeztetettek, mert esetükben a só- és folyadékháztartás nagyon labilis, annak változásai pedig sokkal jobban megviselik az apró szervezetet, mint nagyobb gyermekek vagy felnőttek esetében.

A rotavírus-fertőzés kezelésének alapja a megfelelő mennyiségű folyadék és az elveszett ásványi anyagok pótlása, a terápia tehát csak tüneti. Ez azonban – kiváltképp a súlyosabb esetekben – legtöbbször nehézségekbe ütközik. A kis betegek bágyadtak, nem akarnak inni, ha pedig isznak is, a bevitt folyadék nem szívódik fel: hányás és hasmenés formájában távozik a szervezetből.

A másik véglet az, mikor olyan sokat isznak a kínzó szomjúság miatt, hogy a gyomor nem képes a nagy mennyiségű folyadékot befogadni, ez is hányáshoz vezet. Súlyos esetekben éppen ezért kórházban, infúzió segítségével kerül sor az elvesztett folyadék pótlására.

A rotavírus elleni vakcina

Szerencsére már Magyarországon is elérhető a rotavírus elleni védőoltás. A vakcina szájon át, cseppek formájában beadandó gyógyszer, alkalmazása nem jár injekció beadásával.

A vakcina nem tartozik a kötelezően beadandó védőoltások közé, ám a hazai szakmai fórumok állásfoglalása szerint érdemes gyermekünket rotavírus elleni kezelésben részesíteni. A gyermekorvosok javaslata alapján a csecsemőket hat hónapos korukig kell a gyógyszerrel védetté tenni, ugyanis a vakcina fél éves kor után már nem véd kellőképpen. A gyógyszer beadását célszerű minél hamarabb elkezdeni, ugyanis a szer esetében többszöri adagok beadása szükséges, míg a hatás kialakul. Legkorábban hat hetes korban kezdhető az oltás.

Forrás: WEBBeteg



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …