Hanyagtartás – Vegyük komolyan!
A hanyagtartás a hibás testtartás és a mozgáshiány következtében alakulhat ki. Magában a gerincoszlopban eleinte nem mutatható ki elváltozás, de hosszú távon a nem egyenletes terhelés hatására károsodnak a csigolyák. A tartási rendellenességek és a gyenge hátizomzat gerincferdülés (scoliosis) kialakulásához vezethet.
Hanyagtartás alatt a gerinc élettani görbületeinek csigolyaszerkezeti eltérés nélküli megváltozását értjük. Hanyagtartásról beszélünk, ha a csigolyákban nincs szerkezeti eltérés, azaz a tartási deformitás elsősorban a hát-, illetve törzsizomzat gyengeségével függ össze, és az izmok erősödése nem tud lépést tartani a gerinc görbületeinek alakulásával. A hanyagtartás jellemzője, hogy aktív izomerővel, rendszeres tornagyakorlatokkal korrigálható. A rendszeres torna, sportolás, az egészséges életmód a megelőzés miatt rendkívül fontos. Elhanyagolt esetben végleges alakváltozás, gerincdeformitás jön létre, ami már aktív izommunkával nem korrigálható.
Matthias-féle tartáspróba: A helytelen testtartás felismerése
A gyermek álló helyzetben, behunyt szemmel előre emeli a karját, és fél percig ebben a helyzetben marad. Ha ez idő alatt a kisgyermek végig tudja tartani a testhelyzetet és nem dől ki, az azt jelzi, hogy a hát-, a has- és a nyak izmai kellően fejlettek. Ha a felsőtest hátrabillen, a vállak előreesnek, és a medence is előrebillen, az a hanyagtartás jele. Súlyos esetben a gyerek már a kiindulási pozíciót sem tudja felvenni.
Megelőzhető a gerincferdülés?
A legtöbb esetben a gerincferdülés kiváltó oka ismeretlen, így nincs olyan módszer, amellyel biztosan hatékonyan megelőzhető lenne a gerincoszlop deformitásának kialakulása. Azonban az esetek egy részében a gerincferdülés kialakulásának oka a hanyagtartás és a nem kellően erős gerinckörnyék
i és hátizomzat. Ezekben az esetekben nyilvánvalóan a megelőzés lehetőségét a megfelelő erősítő torna, speciális gyakorlatok és a rendszeres testmozgás jelentheti. Ily módon nem csak a gerincferdülés kialakulása, de a már kialakult scoliosis súlyosbodása és kedvezőtlen alakulása is megelőzhető. Minél hamarabb megállapítják a gerincferdülést, annál nagyobb eséllyel gyógyítható, és annál kevesebb kellemetlenséggel és költséggel jár a terápia. Ha a betegséget időben felismerik, rendszerint elkerülhető az operáció.
Hogyan ellenőrizheti a szülő gyermekének gerincét?
- Szülőként érdemes otthon, havonta ellenőrizni a gyermekünk járását, testtartását. Lépésről-lépésre vizsgáljuk át a gyermek hátát, így könnyen észrevehetjük a kisebb eltéréseket is:
A gyerek hajoljon előre, a szülő pedig húzza végig a kezét a gyermek gerincén: észlel, lát-e, tapint-e bármilyen elváltozást? - Amikor a gyermek előrehajol vagy amikor álló helyzetben van, kiemelkedik-e jobban a hát síkjából az egyik lapocka, mint a másik?
- Álló helyzetben a vállak egyformán, egy magasságban állnak-e?
Figyelmeztető jelként vegyük figyelembe, ha a derék, csípő és kar által határolt ív (törzs-kar háromszög) kifejezettebb, nagyobb az egyik oldalon. Vegyük komolyan, ha gyermekünk hátfájásra panaszkodik, vagy hanyagtartást vélünk felfedezni nála. Esetleg életmódja (sokat tanul ülve, sokat tévézik, nem mozog eleget) ad okot az aggodalomra. Természetesen a családban előforduló gerincferdüléses eseteket se hagyjuk figyelmen kívül, s tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy gyermekeinknél ne alakuljon ki gerincferdülés, és hanyagtartás sem. (WEBBeteg – B. M., szakfordító)