Az aranyérbetegség okai
Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és ilyenkor fájdalmassá válnak. Attól függően, hogy a végbél záróizmától merre helyezkednek el, külső vagy belső aranyérről beszélhetünk.
Mennyire gyakori probléma?
Az aranyérbetegség (bár évszázadok óta ismert betegség), ma kifejezetten civilizációs betegségként tartják számon: a fejlett országokban a 40 év feletti lakosság 50-80 százalékát érinti, melyhez az is nagyban hozzájárult, hogy az ember két lábra állt. A végbél körüli vénás fonatokban ugyanis nem találhatók billentyűk.
Mitől alakulhat ki?
Az elsődleges ok, az örökletes kötőszöveti gyengeségben keresendő. A leggyakoribb közvetlen kiváltó ok talán a székelés közbeni erőlködés, ami székrekedés esetén nyilván gyakrabban fordul elő, közvetetten tehát jelentős szerepe van a helytelen, rostszegény táplálkozásnak.
Nőknél a várandósság alatt a kismedencei vénákra nehezedő nyomás, a vértérfogat növekedése, a progeszteron értágító hatása, illetve szintén az erőlködés miatt gyakrabban okoz panaszokat. A szülés után ezek az aranyerek rendszerint visszahúzódnak. Bizonyos májbetegségek is kiválthatják. Megjelenésének kedvez az ülő életmód és a mozgáshiány, az elhízás. Az aranyeres csomók mögött az átlagosnál gyakrabban helyezkedik el végbéldaganat! Az aranyeres csomók kiújulását okozhatják az erős, fűszeres ételek és az alkohol.
Az állapot – különösen az enyhe fokú belső aranyeres csomó – gyakran igen sokáig nem okoz tüneteket. Később azonban a tágult vénák vérezhetnek, jellegzetesen a székletürítést követően, vércsíkot húzva a székleten vagy a toalettpapíron. A vérzés nem jár fájdalommal, mennyisége rendszerint csekély, általában ritkán vezet jelentős vérvesztéshez vagy vérszegénységhez.
A begyulladt aranyér fájdalmas kemény dudorrá, tapinthatóvá válik a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, az üléskor is gondot okozva. A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat. A végbélnyílás környékének viszketése legtöbbször csak a végbéltájék nem megfelelő tisztán tartásából adódó kellemetlenség. A végbél környékét fájdalmas aranyérnél nehezebb tisztán tartani. Általánosságban elmondható, hogy a külső aranyér fájdalmat, gyulladást okoz, míg a belső aranyér-betegség fájdalmatlan, de olykor drámai méretű vérzést okoz.
Forrás: 50plusz.hu
Gyakran tapasztal végbele környékén viszkető, égő, esetleg fájó érzést? Netán székeléskor vércsíkot, vérnyomot észlel a papíron? Préseléskor vagy anélkül is csomó érez a végbél mellett? Akkor azonnal proktológus szakorvoshoz kell fordulnia, hogy az aranyér kezelése időben és szakszerűen elkezdődjön.