A prosztata mérete
A prosztata (mirigyes szerv) felelős annak a váladéknak a termelődéséért, amely magömléskor az ondóval keveredik, hogy mozgékonyabbá, életképesebbé tegye annak sejtjeit. A váladék többek között cinket, citromsavat, fehérjét és különböző enzimeket tartalmaz. Ha sem vizelési, sem szexuális problémát nem okoz, a prosztata minden jel szerint egészséges. A prosztata rendszeres kiürítése - azaz az aktív nemi élet - jó hatással van a prosztata egészségére. Megfigyelték például, hogy a többnejűséget engedő közösségekben jóval ritkábbak a prosztatabetegségek!
Születéskor a prosztata borsószem nagyságú mirigy. A gyermekkor folyamán tömege enyhén növekszik, majd pubertáskor hirtelen növekedésnek indul. 25 éves korra teljesen kifejlődik, kb. gesztenye nagyságot ér el. A későbbi évek során bekövetkező, nem daganatos növekedésének oka ismeretlen. A kutatók azt feltételezik, hogy a dülmirigy idővel egyre érzékenyebbé válik férfihormonokkal, pl. tesztoszteronnal szemben.
A prosztata megnagyobbodásának valószínűsége az életkorral fokozódik. 40 éves kor alatt ritkán okoz tüneteket, viszont 60 év felett a férfiak csaknem felénél. Az életkor mellett egyéb kockázati tényezők lehetnek: A prosztata kóros megnagyobbodása a családban halmozódhat, ami genetikai hajlamot feltételez.
Leggyakoribb tünetek:
Ötven év felett a férfiak felének a normálisnál nagyobb a prosztatája. Ez "csupán" azért probléma, mert a húgycsövet körülölelő, megnagyobbodott prosztata vizelési nehézségeket okozhat.
- a vizelet-visszatartás nehézsége
- gyakori vizelés
- a hirtelen minden előjel nélkül támadó vizelési inger
- éjszakai felébredés ennek az ingernek a hatására
- nehezen induló vizelés
- gyenge vagy megszakadó vizeletsugár
- vizelet elcsöpögése
- vizelés közbeni égő érzés, fájdalom
- véres vizelet
Fontos tudni, hogy ezeket a tüneteket a jóindulatú prosztata megnagyobbodáson kívül, más sokkal súlyosabb betegségek (hólyaghurut, prosztatarák) is okozhatják, ezért ilyen tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni.