A prosztatagyulladás okai
A prosztatagyulladásnak több oka lehet:
- Bakteriális fertőzés
- Vizeletürítés károsodása
- Kémiai anyagok
- Lelki tényezők
- Immunrendszer gyengesége
- Több tényező együttes hatása
A bakteriális fertőzés okán keletkezett prosztatagyulladást a baktériumok elszaporodása, túlsúlya okozza. Ezek a baktériumok megtalálhatók a szervezetünkben, állandóan jelen vannak, csak a számuk sokkal kevesebb.
A prosztatagyulladások 5-15 százalékáért a következő baktériumok a felelősek:
- Klebsiella spp
- Serratia spp
- Pseudomonas aeruginosa
- Eneterobacter aerogenes
A baktériumok okozott (heveny) akut prosztatagyulladás együtt jár egy súlyos alsó húgyúti gyulladással. A baktériumok ebben az esetben a prosztatában és az alsó húgyúti szervekben szaporodnak el nagy mértékben majd a véráramba kerülnek.
Melyek azok az okok amik elősegítik a baktériumok elszaporodását?
- a prosztata mirigyeik kivezető-csöveiből a visszafelé irányuló áramlás
- bizonyos vércsoporttal rendelkező férfiak
- anális szex
- hólyagkatéterezés és katéter-viselés
- fitymaszűkület
- heveny mellékhere-gyulladás
- alsó húgyúti fertőzések
- húgycsövön keresztüli műtétek
- katéter alkalmazása
A prosztata megváltozott működése és váladék elválasztása a gyulladás kialakulását segítheti elő. A prosztata váladéka véd a kórokozók ellen. Alapesetben ezen váladék olyan környezetet biztosít, melyben a baktériumok nem képesek túlszaparodni. Amennyiben a prosztata működése megváltozik és a prosztata váladékának PH szintje megváltozik, abban az esetben a kórokozók képesek elszaporodni.
A vizeletürítés károsodása révén kialakult prosztatagyulladás
Azok a változások, melyek a vizelet elzáródását és magas nyomású vizeletáramlást idéznek elő, szerepet játszhatnak a prosztatagyulladás kialakulásában. A húgycső kezdeti részén és a hólyagban kialakuló magasabb nyomás elősegítheti a vizelet, ill. baktériumok beáramlását a prosztatába.
A vizelet és a baktériumok visszafelé áramlása a prosztata kivezető-csöveiben a bakteriális és nem bakteriális prosztatagyulladás egyik legfontosabbnak tartott okozója. A húgycső felől a prosztatába áramló vizelet és a vizeletben lévő baktériumok gyulladást idéznek elő és tartanak fenn.
Kémiai anyagok által okozott prosztatagyulladás
Számos szakértő szerint a prosztatában kialakuló gyulladás fontos tényezője lehet a vizeletből a prosztatába jutó kémia anyagok által létrehozott károsodás és ez által keletkezett gyulladás. Számos olyan anyagot sikerült kimutatni, melyek feltételezhetően a prosztata gyulladásához vezet.
Lelki tényezők miatt kialakult prosztatagyulladás
A lelki tényezőknek nagy szerepet tulajdonítanak a prosztatagyulladás kialakulásában. Bizonyos szakértők szerint a prosztatagyulladás pszicho-szomatikus betegség. Egy olyan konfliktushelyzetre utal, amit nem sikerült megoldani és lezárni. A lelki tényezők jelentősen befolyásolják a tüneteket és annak elviselését.
Immunrendszeri tényezők révén létrejött prosztatagyulladás
A prosztata védelmi rendszere a baktériumok által okozott gyulladás során aktiválódik. Heveny prostatitis során az antibiotikumos kezelést követően 3-6 hónappal a helyi immunrendszer alaphelyzetbe áll vissza. A heveny gyulladás során a PSA szint (prosztataspecifikus antigén = prosztatában termelődő fehérje) is enyhén megemelkedik. Az antibiotikus kezelés hatással van a PSA szintre, mely a kezelést követően már 4-6 hét után csökken. Szakértők valószínűsítik, hogy a nem bakteriális prosztata gyulladás esetén az immunrendszer is szerepet játszhat ezen betegség kialakulásában. A pontos részletek még nem ismertek és további kutatások szükségesek.
Több tényező által együttesen kiváltott porsztatagyulladás
A prosztatagyulladás kialakulásának oka több tényező együttes hatásától függ. A fent említett tényezők egymás után bekövetkezése létrehoz egy olyan folyamatot, melynek a következménye a prosztatagyulladás. Valószínűleg a lelki okok, a vizelet visszatartási szokások, a helytelen táplálkozás, a vizelet visszaáramlás, kémiai anyagok, együttesen felelősek a prosztatagyulladás kialakulásáért.
Krónikus prosztatagyulladás tünetei
Ezek sok esetben bizonytalan jellegűek, pontos helyük nehezen meghatározó, sok beteg egyszerűen csak alhasi, keresztcsonti, gáttáji, heretáji diszkomfortról, ide lokalizált fájdalomról számol be.
A hosszú időn keresztül fennálló tünetek a betegek pszichéjére is káros hatást fejtenek ki, zavart teremtve a szexuális életük terén és az emberi kapcsolatokban. A páciens fordulhat orvoshoz még parancsoló, gyakori vizelési inger, farizom és csípőízületi fájdalom miatt. Amennyiben a tünetek hátterében kórokozó nem mutatható ki, kismedencei fájdalom szindrómáról beszélünk. Ez a diagnózis csak akkor jelenthető ki, ha a teljes kivizsgálás megtörtént, és más urológiai, sebészeti, belgyógyászati, neurológiai és egyéb mozgásszervi betegség nincs jelen, mely a panaszokat okozza. Ilyenek például a teljesség igénye nélkül a húgyhólyagdaganat, a vastagbél bizonyos gyulladásos kórképei, aranyeres csomók, porckorongsérv, csípőízületi kopás. Ezért fontos itt is – mint sok esetben – a társszakmák hatékony együttműködése.
Forrás: herbcaps.com, webbeteg