Polipok
Polip bárkiben kialakulhat, de vannak olyan életmódbeli tényezők, illetve öröklött hajlam, amely fokozza kialakulásának a kockázatát. A polip kezdetben nem okoz tüneteket, ezért fontos rendszeresen szűrővizsgálatokon részt venni. A korai stádiumban felismert polip teljesen és biztonságosan eltávolítható.
A polipoknak több típusa ismert. Az adenomatózus polipok fordulnak elő leggyakrabban, csak kis százalékban jellemző rájuk a daganatos elfajulás. A vastagbél kezdeti szakaszában elhelyezkedő lapos (sessilis) polypokat nehéz felismerni, a nagyobb kiterjedésűek gyakran válnak rosszindulatúvá. A gyulladásos vastagbélbetegségek (colitis ulcerosa és a Crohn-betegség) kísérőjelensége lehet a gyulladásos polip. Ezekben az esetekben maga az alapbetegség számít kockázati tényezőnek a daganat kialakulása szempontjából.
Milyen tünetei lehetnek?
A vastagbélből származó vérzés a polipok mellett a vastagbélrák és az aranyér tünete is lehet. A széklet színének megváltozása is felhívhatja a figyelmet a betegségre. A székelési ritmus megváltozása, a szorulás és a hasmenés váltakozása, elhúzódása, illetve vashiányos vérszegénység is indokolttá teheti a vastagbél részletes vizsgálatát. Hasfájás, hányinger és hányás nagyobb polipok jelenlétében szokott fellépni.
Kockázati tényezők
Ötven éves életkor felett, illetve ha családban már előfordult vastagbél polip, érdemes már fiatalabb korban szűrővizsgálatra jelentkezni. A dohányzás és az alkohol fogyasztása emeli a polip kialakulásának kockázatát. Az elhízás és a mozgásszegény életmód, valamint a 2-es típusú cukorbetegség szintén a kockázati tényezők között szerepel.
Családi halmozódást mutató, örökletes betegségek közé tartoznak a következő polipképződéssel járó kórképek: Lynch-szindróma, familiáris adenomatózus polipózis, Gardner-szindróma, MYH-asszociált polipózis, Peutz-Jeghers-szindróma és más kórképek. Ezek egy részében ismert a mutáció, amely a betegség kialakulásáért felelős, és genetikai szűrővizsgálattal ki lehet szűrni az érintett családtagokat.
Akinél polipot találnak, annál fennáll a veszélye annak, hogy idővel vastagbél daganat alakul ki. A kockázat mértéke attól függ, hogy mekkora a polip, hány van belőle, illetve a polip egyéb tulajdonságai is befolyásolják.
A vastagbélrák kialakulásának kockázata csökkenthető helyes táplálkozással. A gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék fogyasztása jótékony hatású, kerülni kell a zsíros ételeket, csökkenteni az alkohol bevitelét, és nem javasolt a dohányzás sem. A testmozgás és az egészséges testsúly megtartása kedvező hatású.
forrás: informed.hu