Mozgáshiányos életforma

Mozgáshiányos életforma

Azt gondolnánk, hogy a mozgásszegény életmód elsősorban a felnőtt- és időskorúakra jellemző, azonban lesújtó adatok tanúsítják, hogy a legifjabb generáció mennyire nehezen mozdítható. Ebből kifolyólag a gyerekek közel kétharmadánál tapasztalható valamilyen gerincprobléma. A mozgás tehát minden gyermek számára kiemelkedően fontos, ezért minden szülőnek törekednie kell rá, hogy a gyermeket minél jobban aktivizálja, testi adottságoktól függetlenül.

Milyen veszélyeket rejt a mozgásszegény életforma?

2Több megdöbbentő statisztika született már, amikből kiderült, hogy a  gyerekek 80%-a 8 éves koráig rendszeresen mozog, 8 és 12 éves koruk között ez az arány jelentősen csökken, 15 éves koruk fölött pedig még rosszabb a helyzet. Pedig a mozgás mindenki számára fontos, hiszen elkerülhetőek vele civilizációs népbetegségek, mint a  szív- és érrendszeri problémák, az elhízás és a cukorbetegség, a csontok mészhiányos betegsége. A megoldás egész egyszerűen a rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás. Hatalmas tehát a felelősség a szülőkön, hogy támogassák gyermekeik rendszeres sportolását, hozzájárulva ezzel egészséges jövőjükhöz.

Napjainkban sajnos könnyen beleeshet a gyerek ebbe a mozgásszegény állapotba, köszönhetően a modern társadalmunknak. Sok gyerek már kisiskolás korában saját okostelefont, és tabletet kap ajándékba, melynek eredményeképp egész nap görnyedve ül az eszköz fölött. Folyamatosan növekszik a kor előrehaladtával a monitor előtt eltöltött órák száma is. Ahelyett, hogy a mozgás töltené ki a mindennapjaikat a gerincük, és minden szervük egészséges fejlődése, sőt a lelki egészségük és eredményes tanulásuk érdekében is.

3Nem meglepő tehát, hogy a gyerekek közel kétharmadának nincs rendben a gerince. Ez még nem betegség, „csak” az izmok helytelen működése. Viszont ha ez így marad, és nem tesz ez ellen semmit a szülő és a testnevelő, akkor ez jó táptalaját adja a felnőttkori porckopásos gerincbetegségeknek, amelyek már ma is népbetegségnek számítanak. Ez ellen a mindennapos mozgás nyújt hatékony védelmet!

Elsősorban a szülőn múlik, hogy a gyermeke mennyire szereti meg a mozgást. Ráadásul gyerekkorban megszerettetni valamit a legkifizetődőbb. Az a legjobb szülői hozzáállás, ha támogatja a gyereket akkor is, ha nem olyan ügyes a testnevelés órákon. Emellett használjanak ki minden lehetőséget a mozgásra. Ha lehet, ne kocsival menjenek iskolába, a számítógépet váltsa fel, valamilyen mozgást igénylő játék,  illetve hétvégenként minél többször tessék kimozdulni a gyerekkel kirándulni, sétálni, sportolni, mert így a szülő a példamutatáson túl sokat tehet a saját egészsége megőrzése érdekében is.

(Forrás: gerinces.blog.hu)

Gyermek-szakrendelésünkön szeretettel várjuk mindazon gyermekeket és szüleiket, akiknek csemetéik kevesebbet mozog, esetleg már látszódnak az elhízás jelei, vagy éppen az a bizonyos “gyerekháj” igen lassan tűnik el. 

Gyermek-szakorvosunk: Dr. Szamos Tamás

Bejelentkezés

Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …