Szeretetkapcsolat hiánya
A nagy tekintélyű pszichológus arról beszél, hogy mi a lelki bajaink legfőbb oka, és mi segíthet ezen! Ki ne ismerné Dr. Bagdy Emőke, a pszichológiai tudományok kandidátusának nevét! Vele készült az alábbi rövid interjú:
Ön szerint miért van egyre több lelki beteg? A depresszió szó szinte nem hiányzik egyetlen beszélgetésből sem. Akár két barát, akár anya és fia cseveg, ez a fogalom mindenhol jelen van.
Nehéz erre válaszolni, mert az egész társadalom beteg. Az anómia vezetett a depresszióhoz, a levertséghez, a nehéz lelki és fizikai állapothoz. Az elreménytelenedés, az elbizonytalanodás mögött álló anómia elidegenedést jelent, a hit és remény elvesztését, a jövőkép hiányát. Ez a minket ért környezeti, és társadalmi hatások következtében alakulhatott ki. Ilyenkor nagyon magas a szorongás, a különböző függések kialakulása, gyakori a depresszió megjelenése. A betegségek megnyilvánulhatnak testi formákban is, ezeket nevezzük pszichoszomatikus stressz-betegségeknek.
Van visszaút?
A reményt kell táplálni minden erővel és minden módon. Még akkor is, ha reménytelennek tűnik a helyzet. A remény ugyanis olyan, mint a hit: hiszek, mivel lehetetlen. Ha átadjuk magunkat a negatív hatásoknak, összeomlik az immunrendszer. Ha lélek feladja, a test aláveti magát a léleknek.
Sajnos nagyon sok olyan magyar ember van, akinek sebzett a lelke. Ők megerősítésre szorulnak, ez lenne a gyógyítók dolga, felelőssége. Többségüknél hiányzik az életbátorság, a hit és a szeretet. Büszke vagyok arra, hogy a pszichológia szak, melyet én alapítottam, a HVG felmérése szerint a legjobb magyar tanszéknek számít. 2000-ben 30 hallgatója volt (ez volt az indulás), ma már 650 fő szeretné elsajátítani a szakirányú tudást nálunk.
Mit tart a legfontosabbnak, melyet nem téveszt szem elől?
A szeretetkapcsolataimat. Van családom, lányom, vannak unokáim. Úgy gondolom, hogy mindenkinek kell egy olyan hely (Tamási Árontól szabadon), ahol otthon érzi magát a világban. Ezt a szeretetkapcsolatot adjuk-kapjuk egymástól. Ez pedig egészségben, életben tartó erő, amely mindnyájunknak a legfontosabb. (Forrás: tudnodkell.info)
Mit lehet tenni, ha elfáradt a testünk, szomorúvá válik lelkünk, és egyre inkább úgy érezzük: csak legyen már vége ennek a rémálomnak! Miért történik mindez velünk? Ha már régóta szomorúnak érzi magát, ha már régen nevetett igazán, vagy ha csak szeretne egy problémát valakivel megbeszélni – keressen bennünket, kérjen időpontot Dr. Szabó Gyöngyi doktornőhöz.