Mit árul el a vizelet színe?
A sárgától a piroson, a zöldön és a kéken át a liláig a szivárvány minden színét felfedezhetjük a vizeletmintákban az orvosi laboratóriumokban. Erről évekkel ezelőtt készült is egy fénykép amit egy fiatal laboratóriumi dolgozó készített és publikált az interneten, ahol jól látszik, hogy milyen sok típusú vizelettel találkozhatunk. A kép megalkotásához, egyébként mindössze egy hét elég volt a 200 ezer lakosú Tacoma város kórházának.
A leadott mintáknál rendszerint a színnel nem foglalkoznak, de a rendellenes árnyalatok - főként a vörös vagy a barna - súlyos betegségek jeleit vetíthetik előre, ezért érdemes mindig figyelemmel kísérni vizeletünk árnyalatát.
Mire utalhat a vörös, narancs vagy sárga vizelet?
A vizeletet pirosra legtöbbször a benne lévő friss vér színezi, és ezt a jelzést nem szabad félvállról venni. Egy komoly fertőzés, vesekő vagy hólyagrák is okozhat olyan belső vérzést, amely a vizelettel távozik a szervezetből. Ha ilyet észlelünk, feltétlenül forduljunk orvoshoz. Vannak persze ártalmatlanabb okai is a vizelet pirosas elszíneződésének: aki túl sok céklát vagy szedret evett, ne lepődjön meg, ha rózsaszínűt pisil.
A sötét színű, narancssárga vagy barna vizelet szintén egészségi problémát jelezhet: a sötétbarna vizelet ugyancsak vérre, vagy nagy mennyiségű bilirubin (epefesték) jelenlétére is utalhat - utóbbi a máj nem megfelelő működésének, esetleg májdaganatnak a jele lehet. Egyes gyógyszerek, például antibiotikumok vagy a húgyúti fertőzések kezelésére alkalmazott fenazopiridin narancsszínűre festheti a vizeletet. Szintén narancsszínű vizeletet eredményezhet vesehomok, vagy a sok sárgarépa.
A vizelet sárga színét a benne lévő urokróm nevű pigment adja: a szervezet hidratáltságának függvényében a halványtól a sötét sárgáig terjedő tartományban. A sötétebb árnyalat túl kevés folyadékbevitelre, a halvány „szalmasárga” szín a hígult vizeletre utalhat. A zavaros vizelet vizelet-kristályok vagy fertőzés jelenlétét jelezheti.
Mitől lehet zöld, kék vagy lila színe?
A legritkábban előforduló szín a kék, amely általában gyógyszerek színanyagának hatására alakul ki. Elsősorban a szén-monoxid mérgezés kezelésére, vagy műtétek során festékanyagként alkalmazott metilénkék nevű szer okoz kék színű vizeletet, de hasonló hatású a Viagra, a propofol és az indometacin is. Ezen kívül kékre festheti a vizeletet a kék ételfestéket tartalmazó élelmiszerek túlzott fogyasztása is.
A zöld színű vizelet többnyire a kék színű „hígított változata”, de zöldet pisilhetünk egyes húgyúti fertőzések következményeként is.
A szag is fontos
A színek mellett érdemes a vizelet szagára is odafigyelni: az édeskés szagú vizelet cukorbetegségre utalhat, de állhat a háttérben egy örökletes kór, az úgynevezett juharszirup betegség is. Utóbbi főként gyermekeknél előforduló betegség: a szervezet bizonyos aminosavakat nem tud lebontani, ezért a vizelet szaga édeskéssé válik, juharszirupra emlékeztet. Az erősen bűzös vizelet bakteriális fertőzésre hívhatja fel a figyelmet.
Egyes ételek is befolyásolhatják a vizelet szagát: a spárgában lévő kénvegyület lebontása például jellegzetes szagot eredményez, amitől nem kell megijedni.
(Forrás: origo.hu)
Amennyiben eltér a normálistól a vizelete minősége, érdemes felkeresni laborunkat, hogy felmérjék egészségi állapotát.