Ha a mellkas szorít, vagy ha úgy érzi, terhelésre kifogy a szuszból…

Ha a mellkas szorít, vagy ha úgy érzi, terhelésre kifogy a szuszból…

Ha összességében a szív működéséről van szükség információra, akkor EKG vizsgálatot végeznek nyugalmi helyzetben. Terheléses EKG-vizsgálat elvégzésére azért van szükség, mert néhány szívbetegség nyugalmi helyzetben nem felfedezhető. Az EKG vizsgálat egy speciális formája a terheléses EKG, ami fizikai terhelés során figyeli a szív működését. Terhelés hatására ugyanis megnő a szervezet oxigénigénye. Ez, illetve a fizikai munka nagyobb terhet ró a szívre, hiszen adott idő alatt nagyobb mennyiségű vért kell pumpálnia. 

A vizsgálat azt értékeli, hogy milyen hatással van a szívre a fizikai terhelés. Az eredményekből látszik, hogy a koszorúerek fokozott oxigén igény mellett képesek-e megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak.  Illetve az is, hogy milyen tünetekkel reagál az oxigénhiányos állapotra. Meghatározható vele a mellkasi fájdalom oka, a szív terhelhetősége, hogy milyen ritmuszavarok lépnek fel terhelés hatására. Ezen kívül adott esetben azt is, hogy az adott egészségi állapotban milyen fizikai terheléssel lehet megkezdeni a műtét utáni vagy betegség utáni rehabilitációt.

A terheléses EKG-vizsgálat alkalmas megelőzésre is. Gyakran ugyanis az elvégzése során derül fény bizonyos szívbetegségre, így történik a szívproblémák korai felfedezése.

Hogyan zajlik a terheléses EKG?

A terheléses EKG-vizsgálat  kerékpáron vagy futópadon, illetve evezőspadon történik. Az orvos meghatározza a kornak és egészségi állapotnak megfelelő, elérendő percenkénti pulzusszámot. Majd felszerelik az EKG-elektródákat és a vérnyomásmérő mandzsettát. A vizsgálat közben folyamatosan regisztrálják a vérnyomást, a pulzusszámot és az elektronikusan elmentett EKG görbéből meghatározott időkben nyomtatnak egyet.

A vizsgálatnak akkor van vége, ha a vizsgált személy elérte az előre megszabott pulzusszámot, vagy ha a vizsgálat közben szorító mellkasi fájdalma jelentkezne, ha túlzottan megemelkedik a vérnyomása, vagy az EKG-görbén bizonyos kóros elváltozások jelentkeznek. Rövid levezető mozgás után a páciens addig  pihen, amíg pulzus száma vissza nem áll a normál értékre.

Milyen esetekben javasolt terheléses EKG?

Ha nehézlégzést, heves szívdobogásérzést, mellkasi fájdalmat tapasztalunk, amik terhelésre jelentkeznek, feltétlenül jelentkezzünk a vizsgálatra.  De javasolt mindenkinek, akik már elmúltak 40 évesek és nincsenek ugyan panaszaik, viszont magas a vérnyomásuk van, túlsúlyosak, cukorbetegek, vagy előfordult családjukban szívbetegség.

Egyes szív- és érrendszeri megbetegedések ugyanis csendesen, alattomosan alakulnak ki, és addig nem okoznak panaszokat, amíg az erek szűkülete olyan mértékű nem lesz, hogy jelentősen károsodik a vérkeringési funkció és az oxigénellátás. Ez viszont a szívizom elhalásához és szívinfarktushoz, illetve hirtelen szívhalálhoz vezethet. Azért is van kiemelt jelentősége a magas kockázatú, panaszmentes páciensek rendszeres kardiológiai kivizsgálásának és a betegség kiszűrésének, mert a megfelelő időben elkezdett terápiával a súlyos egészségkárosodás, illetve az életet veszélyeztető állapot elkerülhető.

Ha csak terheléses EKG vizsgálatot kíván, 1 hónapnál nem régebbi szívultrahang lelet bemutatása szükséges!


Bejelentkezés


Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …