Férfibajok? Irány az urológia!
A férfiassággal összefüggő problémák érzékenyen érintik az urakat, ám sokan mégis halogatják az orvosi vizitet. Holott idejében felfedezve könnyebben orvosolhatók a gondok.
Merevedési zavarok
Becslések szerint 5-700 ezer férfit érint Magyarországon ez a probléma, jellemzően a 40-70 év közti korosztályt. Ezen csoporton belül mintegy 10 % a teljes merevedésképtelenségben szenvedők aránya, de ezen kívül három fokozatban beszélhetünk még erektilis diszfunkcióról (ED). Mára megdőlt az az elképzelés, hogy döntően lelki tényezők állnak a hátterében, bár azok hatása is jelentős. Leggyakrabban a korral járó változások, egyes gyógyszerek mellékhatásai, kábítószerek, alkohol, dohányzás, hormonális eltérések, keringési elégtelenség tartozhatnak az okok közé. Gondolni kell még a cukorbetegségre, a magas vérnyomásra, és a kezdődő érelmeszesedés lehetőségére is. Nem kell azonban lemondani a szexuális örömökről, hiszen az ED 90 %-ban eredményesen kezelhető. A kezelésre számtalan lehetőség létezik, egyénre szabottan választható gyógyszeres kezelés, életmódváltás, a háttérben álló betegségek kezelése, vérnyomás beállítása, hormonpótlás, vákuum pumpa készülék, végső esetben hímvessző protézis.
Csökkent nemi vágy
A szexuális zavarok 16-32 %-ban a csökkent nemi vágyban nyilvánulnak meg. A libidót nagyon sok tényező befolyásolja, nem csak testi történések, de lelki folyamatok is. Felmérések szerint a férfiaknál éppen a depresszió áll első helyen, mint vágyölő tényező. A kivizsgálásnál éppen ezért fontos a fizikai állapot felmérésén, a hormon vizsgálatok elvégzésén túl a pszichológiai feltérképezés is, ahol könnyen fény derülhet nagyfokú stresszre, vagy akár negatív önképre is. De természetesen az olyan „egyszerű” tényeket is meg kell vizsgálni, mint a gyógyszerszedés, vagy az egyéb súlyos betegségek. A kezelése a hormon terápiától egészen a stresszoldó módszerek gyakorlásáig terjedhet.
Nemi úton terjedő fertőzések
A szexuális élet során számtalan fertőzés összeszedhető, amelyek változatos tüneteket produkálhatnak. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha vizelési panaszokat, húgycsőváladékozást, herefájdalmat, gyulladást, nyirokcsomó megnagyobbodást észlel egy férfi, esetleg fekélyek jelennek meg a péniszen. A baktériumok közül leggyakoribbak a chlamydia, az ureoplasma, a gonorrhea, de állhat gomba, és számtalan vírus is a háttérben – mint a HPV, a herpeszvírus, a mumpsz, az EBV vagy akár az AIDS. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a védekezés fontosságát és azt is tudni kell, hogy a legtöbb nemi betegség, különösképpen a herpeszfertőzés orális kapcsolat, csókolózás vagy petting során is átadható. A kezelés minden esetben az orvos által javasolt célzott kúrákat foglalja magában.
Prosztatagyulladás
Ha vizeletürítési problémák lépnek fel, érdemes a prosztata megnagyobbodására gyanakodni, és felkeresni egy urológust. A jellegzetes tünetek a sűrű vizelési inger, vizelési nehézség vagy képtelenség, a szakaszossá váló vizelés és az utócsepegés. Ugyanilyen jel lehet a székelési nehézség is, hiszen a dülmirigy növekedése a végbél területét is érintheti. Amennyiben a prosztata akut gyulladása zajlik, előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom, ám a krónikus gyulladás tünetei nem ilyen erőteljesek. A gyulladást okozhatják például nemi úton terjedő baktériumok, húgyúti fertőzés, de sok esetben nem mutatható ki kórokozó. A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetén is elengedhetetlen, elsősorban a rosszindulatú elváltozások kizárása miatt.
Ne feledje! Nem csak a nőknek fontos, illetve kötelező a rendszeres szűrővizsgálat, hanem a FÉRFIAKNAK is!