Súlyfelesleggel összefüggő rosszindulatú daganatok
Sokan hallottak már arról, hogy a súlyfelesleg növeli bizonyos betegségek, például a cukorbetegség vagy a szív-és keringési betegségek rizikóját. Azt viszont még a leginkább egészségtudatos kategóriába tartozó, felsőfokú végzettségű nők közül is csak kevesen tudják a felmérések szerint, hogy összefüggés van a súlytöbblet és bizonyos rákfajták kialakulásának kockázata között.
2017 februárjában a WHO Nemzetközi Rákkutatási Hivatala és az Európai Elhízástudományi Társaság együtt hívja fel a súlyfelesleggel élők figyelmét a fokozott rákrizikóra. Milyen daganatok kockázatát növeli az elhízás, és megelőzhető-e az életmód megváltoztatásával a rák?
Az utóbbi években több, nagy esetszámot áttekintő összefoglaló tanulmány is arra a megállapításra jutott, hogy van összefüggés bizonyos, az életmóddal összefüggő rosszindulatú daganatfajták előfordulási gyakorisága és a túlsúly vagy elhízás fennállása között. Abban mindenki egyetért, hogy legjobb a rákot megelőzni, ezért nagy jelentőségű az a tény, hogy a tíz leggyakoribb rákfajta nagy részét megelőzhetjük az egészségtudatos életmóddal. Magyarországon különösen fontos a daganatmegelőzés, hiszen mind a túlsúly, elhízás, mind a daganatos megbetegedések számát tekintve a világranglista élmezőnyébe tartozunk.
A tápláltsági állapot kategóriák megállapítása a testtömegindex – BMI – alapján történik, így normális, túlsúlyos és elhízott tartományba sorolhatóak az emberek. A nagyobb súly- és zsírfelesleg általában nagyobb rákkockázatot jelent, ennek mértéke függ még a daganat típusától és a nemtől is.
Jelenleg is intenzív kutatások folynak a súlyfelesleg és a rákkockázat-növekedés közti kapcsolat okainak feltárására. A legvalószínűbb ok a súlytöbblettel összefüggő alacsony szintű krónikus gyulladás a szervezetben, amely az immunrendszer működését kedvezőtlenül befolyásolja, és hosszú távon a DNS-t is károsítja.
Azonban a leggyakoribb rosszindulatú daganatok harmada megelőzhető!
A testsúlyfüggő rákrizikó megelőzésében elsődleges fontosságú a súly- és zsírfelesleg, és ezen belül a zsigeri zsírtömeg csökkentése. Hosszú távú cél az egészséges testsúly és zsír-izom arány elérése és megőrzése. A fogyást segíti, de önmagában is képes a rákrizikó csökkentésére a fizikai aktivitás fokozása. Emellett fontos az egészségtudatos étkezés: a megfelelő rostbevitel, a vörös húsok fogyasztásának korlátozása. A felsorolt tényezőkön felül az alkoholfogyasztás, az aktív és passzív dohányzás fokozza a rák kockázatát, míg a szoptatás, a D3-vitamin pótlása, a pozitív életszemlélet és a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel csökkenti a rákban való halálozás esélyét. (Forrás: femina.hu)