Egyszerű nátha helyett allergia? (Prick-teszt)

Egyszerű nátha helyett allergia? (Prick-teszt)

Orrdugulás, vizes orrváladékozás, tüsszögés, könnyezés, szem-, orr-, torokviszketés, köhögés, esetleg nehézlégzés…. Amennyiben ezek a tünetek szezonálisan visszatérnek, vagy az egész év folyamán változó intenzitás mellett fennállnak, úgy nagy valószínűséggel allergiás nátha állhat a háttérben.

Az allergiás nátha diagnózisa leginkább bőrteszt, Prick-teszt segítségével történik. Ez egy nagyon érzékeny vizsgálati módszer, amelynek során a leggyakoribb légúti allergéneket (különböző pollenek, állati szőrök, toll, házipor atka, penészgomba) tartalmazó kivonatokat cseppentünk az alkar bőrére. A cseppeknek megfelelően picit megkarcolva a bőrfelszínt az allergént a bőrbe juttatjuk. Ezt követően mintegy 20-25 perc múlva, amennyiben allergia áll fent az adott anyagra, akkor egy vérbő udvarral körülvett, viszkető csalángöb jelenik meg a bőrterületen. A teszt kiértékelésekor ezen bőrreakció nagyságát, hevességét olvassuk le.

Mikor érdemes elvégezni a Prick tesztet?

Leginkább tünetmentes időszakban célszerű elvégezni. A bőrteszt előtt legalább két héttel az antihisztamin típusú antiallergiás gyógyszerek szedését fel kell függeszteni! Felső légúti hurut, nátha, valamint várandósság esetén nem végezhető el a vizsgálat. Gyermekeknél mintegy 4-5 éves kortól viszont már alkalmazható a bőrteszt. Alternatív vizsgálati módszer a légúti allergia diagnózisának felállításához a vérvételes vizsgálat. Itt az adott légúti allergénnel szemben termelődött ellenanyag szintjét határozzuk meg a vérben. Ezen utóbbi vizsgálat antihisztamin gyógyszer szedése mellett is elvégezhető, azonban kevésbé érzékeny, mint a Prick-teszt.

Az allergiás nátha hatékony, személyre szabott kezeléséhez mindenképp elengedhetetlen a korrekt, megbízható allergológiai kivizsgálás, valamint emellett a részletes fül-orr-gégészeti szakvizsgálat. Alsó légúti panaszok esetén pulmonológiai szakvizsgálat is szükséges lehet.

Amennyiben a fenti tünetek jelentkeznek, úgy a hatékony, célzott terápia kialakítása, a tünetek mielőbbi csökkentése, ezáltal a megfelelő életminőség visszahozása és az esetleges szövődmények elkerülése céljából mielőbb fül-orr-gégészeti és allergológiai kivizsgálás szükséges!



Comments for this post are closed.

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …

Munkahelyi alvásszűrés, kipihent dolgozó

A Magyar Alvás Szövetség az európai munkaegészségügy új területére, az alvás minőségét felmérő és segítő …

A Benyovszky Orvosi Központ és a Magyar Vöröskereszt együttműködése

A népegészségügyi igények alapján szűrővizsgálatok bővítésével, az egészséges életmód, az egészségtudatosság …