Nagy mennyiségben halált okozhat!

Nagy mennyiségben halált okozhat!

Az európai fiatalok 68 százaléka iszik energiaitalokat; az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) felmérése szerint 24 százalékuk hetente négynél többször. A tanulmány azt írja, az ideális koffeinbevitel a fiatalok számára

testtömeg(kg) * 3 milligramm / nap.

A nonprofit szervezetként működő Foodwatch támogatja az energiaitalok tiltását. Több szakértői tanulmányra is hivatkoztak, amik azt támasztják alá, hogy a koffeinszármazékok fogyasztásának káros hatásai vannak.  

Valóban hosszan lehetne sorolni az elrettentő eseteket. 2011 márciusában egy 14 éves norvég fiú az iskolában összeesett, miután 16 órán át játszott a Call of Dutyval, miközben megivott 4 liter energiaitalt. Az ebédlőből azonnal kórházba vitték, ahol megállapították, hogy a gyerek kómába esett, és a veséje kezd leállni. Azóta már Dahl jól van, és 13 napi kórházi kezelés után haza is engedték, de még mindig gyógyszereket kell szednie, hogy kezeljék magas vérnyomását. Egy norvég lapnak nyilatkozó egyik orvosa szerint a fiú komoly életveszélyben volt, a veséje mellett a tüdejét, a körponti idegrendszerét és a kardiovaszkuláris rendszerét is károsította az energiaital-túladagolás.

Az ÁNTSZ 2012-ben közzétett vizsgálata szerint egy év alatt 232 esetet jegyeztek fel túlzott energiaital-fogyasztással összefüggő rosszullétről, kellemetlen tünetekről. 81 százalékban fiúk, 19 százalékban lányok lettek rosszul az energiaitaloktól, 77 százalékuk 18 év alatti fiatal volt. Az elfogyasztott energiaital mennyisége a két decitől a három literig terjedt. Az esetek negyedében alkoholt is ittak mellé.

A tinédzserek az energiaitalt általában tipikus bulizós helyzetben fogyasztják: éjszaka már fáradtak, kiszáradtak, és üres a gyomruk. Ha ilyenkor többet isznak belőle, az kiválthat szédülést vagy enyhe rosszullétet. A nagy mennyiség ebben az esetben azt jelenti, hogy valaki negyed óra alatt fél- vagy egy liter koffeintartalmú italt iszik meg. Ugyanez történne azonban, ha valaki hasonló helyzetben meginna egymás után két vagy három presszókávét.

Tény: az energiaitalok növelik a vérnyomást és a pulzusszámot, és a szívgyógyszerek hatékonyságát is befolyásolják – ez az arra érzékenyeknél valóban veszélyes lehet. Épp ezért nem ajánlott sportolás előtt fogyasztani őket, mert ilyenkor a fogyasztó duplán megterheli a szívét. A koffein ráadásul dehidratál is. Sok energiaitalból épp a szigorított szabályozások miatt vették ki a taurint, egy aminosavat, ami szintén gyakori energiaital-összetevő volt.

Több halálesetről is érkezett jelentés – erről valószínűleg az extrém túlfogyasztás tehet. Az esetek miatt viszont több európai országban és Kanadában is betiltottak egyes energiaitalokat. A litván fiatalkorúak tavaly óta nem vehetnek semmilyet.

Ajánljuk figyelmébe kardiológiai kivizsgálásunkat, hiszen az energiaital fogyasztása károsan hat a szív- és érrendszerre.



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …