Diabetológia magatartásorvoslás

Diabetológia magatartásorvoslás

A diabetológia cukorbetegséggel és annak megelőzésével foglalkozó szakterület. Manapság a cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere betegség a fejlett országokban így sajnos hazánkban is.

Jelenleg még nem gyógyítható, így azzal a diabéteszeseknek hosszú évtizedekig kell együtt élniük. Odafigyeléssel, megfelelő életmóddal, szükség esetén gyógyszerekkel jól karban lehet tartani, és sokáig el lehet kerülni a diabétesz szövődményeit

Tünetei gyakran szegényesek, ezért gyakori a nem diagnosztizált, vagy nem megfelelően kezelt beteg. Az egészséges szervezet a vércukorszintet bonyolult módon, de pontosan szabályozza. Ennek a szabályozásnak a legfontosabb hormonja az inzulin, melynek hatására a vércukorszint csökken. A cukorbetegség lényege a megfelelő inzulinhatás hiánya, melynek oka lehet a szervezet elégtelen inzulintermelése, vagy a sejtek inzulinra való csökkent válaszkészsége.

A cukorbetegség a szervezet krónikus anyagcsere zavara, ami tulajdonképpen a glükóz (cukor) feldolgozási zavarát jelenti. A glükóz a sejtek egyik fő energiaforrása, amely az inzulin nevű hormon segítségével tud belépni a véráramból a sejtekbe. Ha nincs inzulin, a cukor felhalmozódik a véráramban, a vércukorszint megemelkedik, és ez okozza a betegség fő tüneteit. Az inzulinhiány oka, hogy a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elpusztulnak, nem termelődik inzulin (1-es típusú cukorbetegség) vagy a szervezet inzulinnal szemben érzéketlenné válik, így nincs megfelelő inzulinhatás (2-es típusú cukorbetegség).

A 2-es típusú cukorbetegség, a civilizált életmód következményeként ma már szinte népbetegségnek számít. Annak ellenére, hogy a diabétesz akár évekkel a betegség kezdete előtt is kiszűrhető, sok esetben a diagnózis felállítására már csak akkor kerül sor, amikor az már valamilyen komolyabb problémát okoz a páciensnél. Kiemelt fontossággal bír tehát az időben történő diabétesz szűrés, hiszen ezzel elkerülhető a komolyabb szövődmények kialakulása.

Cukorbetegség rizikótényezői:

  • családban cukorbetegség fordult elő,
  • magas vérnyomás,
  • magas vérzsír szint,
  • emelkedett húgysav szint,
  • meglévő koszorúér betegség,
  • elhízás,
  • terhességi cukorbetegsége volt korábban

Mikor érdemes felkeresni diabetológus szakorvost:

Amennyiben cukorbetegség rizikó áll fenn, például előfordult már a családban cukorbetegség, magas vérnyomás, a szívkoszorúér betegsége, elhízás, terhességi cukorbetegség. A felsorolt tényezők megléte veszélyességi faktora a diabétesz kialakulásának.



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …