Nem fáj, de öl – pajzsmirigydaganat
Egyre gyakoribb a pajzsmirigydaganat!
Másfél-kétszeresére nőtt az elmúlt évtizedben a pajzsmirigy rosszindulatú elváltozásainak előfordulása. Ennek hátterében nem csak a tumor gyakoribb megjelenése áll, hanem a diagnosztika fejlődése is, amelynek köszönhetően ma már igen korai stádiumban felfedezhetőek ezek az elváltozások. A pajzsmirigyrák a daganatok előfordulását tekintve a ritkábbak közé tartozik, és ha idejében észreveszik , az esetek többségében rendkívül jól kezelhető.
A pajzsmirigy rosszindulatú elváltozásai összességében nem számítanak gyakorinak, az összes rosszindulatú daganat körülbelül 4 százalékát teszi ki. Az elmúlt évtizedben nemzetközi viszonylatban is csaknem megduplázódott a betegség gyakorisága. Két ok állhat a háttérben. Egyrészt valóban több új tumor alakul ki a szerveben, amelynek hátterében ma még kevéssé ismert külső tényezők, valamint erre hajlamosító genetikai variációk állhatnak, másfelől azonban a modern diagnosztikai műszereknek köszönhetően egyre koraibb stádiumban, akár pár milliméteres nagyságú állapotban is fel tudják ismerni a kóros elváltozásokat.
A pajzsmirigy rákok többsége az úgynevezett ” jól differenciált ” típusba tartozik. Erről azt érdemes tudni, hogy ha korán felismerik, sebészeti úton, szükség esetén jód izotópos kezeléssel és tartós pajzsmirigy hormon szupresszióval eredményesen kezelhető, összeségében tehát jók a betegek életkilátásai. Előfordulása a 35 – 60 év közöttiek körében a leggyakoribb.