Végbéltáji panaszok
Az anális fájdalom nem minden esetben aranyér, okozhatja a végbél berepedése is.
A végbélberepedés (fissura ani) egy hosszanti, igen fájdalmas hámhiány az analis csatorna alsó végén, mely a záróizom görcsével párosul. Kezelés nélkül egy idő után fekély, ill. a záróizom hegesedése, szűkülete jöhet létre.
Kialakulásában intenzívebb hasmenés, tartós székrekedés, gyulladásos bélbetegségek játszhatnak szerepet. Kezelés nélkül a kialakuló nyálkahártya berepedés erős fájdalommal jár, mely a záróizmának végbél görcsét okozzák.
Minél nagyobb a záró izomzatban kialakuló görcs, annál lassabban tud gyógyulni a berepedés, hiszen a növekvő görcs rontja a keringést, szűkíti a végbelet, ami székeléskor a már gyógyuló berepedés ismételt felszakadását okozzák. A nem gyógyuló repedés fájdalma fokozza a záróizom szorítását, ami a fájdalmat fokozza és így egy megszakíthatatlan ördögi kör alakul ki. A végbélrepedés kialakulásakor késszúrás szerű fájdalom, vérzés jelentkezik, mely minden székeléskor hosszabb ideig tart és egyre kellemetlenebb.
Mindez olyan stressz helyzetet teremt, ami oda vezethet, hogy a fájdalom minél ritkábban történő megélése érdekében a páciens egyre kevesebbet eszik és megpróbálja minél tovább „elodázni” a székürítést, de a ritkább, keményebb és nagyobb tömegű széklet még fájdalmasabb élménnyel jár. A folyamat előre haladtával a székeléstől független nyomó fájdalom állandósul, a beteg életminősége, lelki állapota nagyban romlik. A gyulladás megjelenésével kinövések jelenhetnek meg a végbélben, melyek félrevezetően az aranyeresség látszatát kelthetik.
Tekintettel arra, hogy ez egy igen komoly fájdalommal járó betegség, a kíméletes, empatikus vizsgálat kiemelt jelentőséggel bír. Intézményünkben a vizsgálathoz speciális eszközök állnak rendelkezésre.
Proktológiai - vizsgáló eljárások
A proktológiai szakvizgálat előtt az orvos – ha van korábbi előzmény – áttekinti a kórtörténetet, a panaszokról kérdezi a beteget. Ez után a fizikai, azaz kézi vizsgálat, majd a műszeres anoszkópia, illetve a rektoszkópia, azaz a végbéltükrözés következik.
Rectalis digitalis vizsgálat
Ez alatt a végbél ujjal történő áttapintását értjük. A beteg a vizsgálat alatt bal oldalfekvő helyzetben fekszik, mindkét lábát a hasára felhúzva. Természetes hogy egy kicsit mindenki szorong a vizsgálat előtt, de ez a – érzéstelenítő kenőcs segítségével elvégzett- vizsgálat teljesen fájdalommentes. Ennek feltétele természetesen a türelem és a kellő empátia, hiszen minden esetben meg kell várni a végbél ellazulását, melyhez egyénenként különböző időre lehet szükség.
Anoscopia
Az anoscop egy kúp alakú, fényforrással rendelkező eszköz, mely a végbélcsatorna kb. alsó 3-4 cm-es szakaszának áttekintésére szolgál. A vizsgálat bal oldalfekvő helyzetben történik, gyors és szintén teljesen fájdalommentes. Az anoscoppal a belső aranyerek állapotáról, esetleges berepedés, polyp, daganat jelenlétéről szerzünk információt.
Rectoscopia (végbéltükrözés)
A rectoscopia a végbél kb. 20-25 cm magasságig történő merev eszközös tükrözése, melynek során kézi pumpa segítségével kevés levegőt pumpálunk a végbélbe a bélfal körkörös áttekintése érdekében. A beteg térd-könyök helyzetben térdel a vizsgáló ágyon. A vizsgálat általában 1-2 percet vesz igénybe és a közhiedelemmel ellentétben nem jár fájdalommal, a betegek csak minimális kellemetlenségről ill. disz-komfortról számolnak be.
Vérzéses panaszok esetén a vizsgálat mindenképpen ajánlott mivel a vérzés hátterében az esetek 20-30 százalékában sajnos polip vagy daganat áll. Időben történő vizsgálattal és kezeléssel elkerülhető lehet a műtét, rosszindulatú daganatos megbetegedés esetén pedig életet menthet.