Álomszabályozás
Milyen jó lenne, ha csak kellemes, jóérzésű, édes álmaink lennének, és a lidérces nyomasztó álmok pedig elkerülnének. Az álmok szabályozása, befolyásolása igen régóta foglalkoztatja az embereket. Korábban az álmok többnyire az ébrenlét alatt megfogalmazódott kérdésekre és a betegségek gyógyítására szolgáltak, a mai álomszabályozási kísérletek már tudományos szempontból is az álmok jelentésének értelmezésére helyezik a hangsúlyt.
Az álmok iránt kiváncsiságnál jóval messzebb juthattak azok a kutatók, akik az úgynevezett tudat alatti tevékenységekkel, az öntudat és önterápia és az energiaátvitel különböző módozataival, például a telepátiával foglalkoznak. Bár nagyon sokféle álláspont és nézet lát napvilágot erről a témáról, van olyan közös nevező, amelyet a legtöbben elfogadnak. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy az álomnak nincsen értelmezető logikája: témában, térben és időben teljesen szabadon mozognak az álomképek. Valamint a legtöbben abban is egyetértenek, hogy az álmok a valóságban megélt élményekhez igazodnak, táplálkoznak és alakulnak. Igaz, a leggyakrabban csak részben magyarázhatóan, legalább is tudományos értelemben.
A sokféle természeti és természet feletti jelenségekhez kötött magyarázatok között egyre inkább meghatározóvá válik az a nézet, mely szerint az álom egy olyan világ, ahova a léleknek van bejárása, a testnek nincs. Pszichológiai megközelítések szerint az álmok igazi jelentősége abban van, hogy az ember az álmai segítségével tud a legbizalmasabb és a legközelibb kapcsolatba lépni saját magával. Vágyak, remények, vonzódások és taszítások, ünnepek és gyászok váltogatják egymást, mint egy filmen. Maga a filmszerűség hasonlata is arra utal, hogy az álomképek illogikus sorrendjét elfogadjuk, az álomfejtés leginkább az álomtartalmakra koncentrál. Amúgy a hagyományos orvostudomány talán Freud megjelenéséig és tanulmányaiig nemigen foglalkozott az álmokkal. Nem olyan régen vált bizonyossá ez a téma, a tudatalatti kutatása a neurológia ágaként magának az alvás fiziológiájának a megismerése, majd később az ötvenes évektől erőteljesebben az alvás zavarainak a kutatása révén. Míg azonban a gyógyítók a rosszul alvók számára a test működésére koncentrálva igyekeznek megfelelő terápiát alkalmazni, az alvás lelki kísérőjelensége, az álmodás és az álmok megfejtése még nem sok szerepet játszik a mai orvosi alvásterápiákban.
Az álmok hivatásos feldolgozói, az álomkutatók különféle szervezetekben fejtegetik az alvás alatti titkokat. Közülük is kiemelkedik a The Association for the Study os Dreams (Álomkutató Társaság). A több száz fős, amerikai központú nemzetközi szervezet tagjai nemcsak tudósok, hanem művészek, parapszichológusok éppúgy megtalálhatóak a soraikban, mit az amatőr egyéni álomfejtők. Végül is nagyon sok kérdésre vár választ az emberiség az álmokkal kapcsolatban. Jószerével odáig jutottak el, hogy a kérdéseket kezdik megfogalmazni A válaszra majd csak ezután kerülhet sor. Az álmok iránti kiváncsiságunk nemcsak az alvászavaraok és az alvásbetegségek gyógyításában játszik szerepet. Lehetőséget ad saját magunk jobb megismerésére és megértésére. Végül is a harmonikus személyiség kialakulásához, a kiegyensúlyozott és boldog élethez is hozzá tud járulni, ha minél többet tudunk meg az alvás legérdekesebb titkáról, az álmodásról.
G. Németh György
Rosszul alszik? Horkol? Fáradtan ébred?
Alvásorvosi rendelés a Benyovszky Alvásközpontban