Levegőt!
A COPD a krónikus obstruktív tüdőbetegség (vagy obstruktív – légzési nehezítettséggel járó – bronchitis-emphysema) angol nevének (Chronic Obstuctive Pulmonary Disease) rövidítése, a légzőrendszer lassan és fokozatosan súlyosbodó, lényegében visszafordíthatatlan betegsége.
Mi okozza:
A hörgőknek az összeszűkülését két tényező okozza. Az egyik az, hogy begyullad a belső felszínüket borító nyálkahártya, ezt krónikus bronchitisznek, tehát egy állandóan fennálló hörghurutnak lehet nevezni. A másik kiváltó tényező a hörgők falában lévő simaizmok összehúzódása. A szűkület miatt a levegő kifújásánál sípoló hangot lehet hallani, ebben hasonlít az asztmára is.
A betegség okai közül a külső tényezők hatása miatt gyakori a betegség poros, szennyezett, mérgező gázokkal telt levegőjű munkahelyen dolgozók, például bányászok, vegyiparban dolgozók között.
A COPD kialakulásának kedvez, ha valaki gyermekkorban gyakran kapott el légúti fertőzéseket. Előfordulása általában 45 éves kortól jelentkezik
A tényezők között azonban a dohányzásnak mindenképpen kiemelkedő szerepe van. Erre utal az is, hogy a COPD-s betegek 85-90 százaléka dohányos, és csak a maradék kerül ki a nem dohányzók közül.
Tünetei:
Nehézlégzés: A beteg úgy érzi, hogy mellkasa, tüdeje nyomás alatt áll, ezért nehézlégzés jelentkezik.
Köpetürítés :Fokozott váladék termelődik ez a szervezet védekező és tisztuló mechanizmusa miatt van. Legtöbbször reggel ébredés után jelentkezik ilyenkor bő váladékot ürít a betegségben szenvedő egyén. Amennyiben ez a tünet hónapokon keresztül, minden reggel előfordul, akkor az egy biztos jele a betegségnek.
Sípoló légzés: Ilyenkor a kilégzés nehezebbé válik és elnyúlik ezért sípoló hang jelentkezik.
Fizikai terhelésre jelentkező fulladás
Fáradékonyság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése.
Krónikus, kínzó köhögés: A tüdőelváltozás miatt az oxigén felvétele csökken, így a fizikai terhelésre, súlyosabb esetben nyugalmi helyzetbe nehézlégzés, és fáradékonyság jelentkezik.
Tágult mellkas : A tüdőtágulás miatt belégzéskor az alsó bordaközök behúzódnak. Kilégzéskor az ajkak csücsörítése jellemző.
Milyen panaszok esetén kell már szakorvoshoz fordulni?
A nehézlégzés, fulladás érzés kezdetben fizikai terhelésre jelentkezik, például lépcsőzésnél, majd később már nyugalomban is. A sípoló légzés jellegzetes tünet, ha a betegnek bronchitisze van, akkor nagyon sok váladékot termel a nyálkahártya, emiatt az egyik fő panasz a gyakori köhögés bőséges köpetürítéssel, főként a reggeli órákban, felkelés után.
Diagnosztizálása:
A diagnózis felállításához elengedhetetlen a pontos kórelőzmény: köhögés jelentkezésének ideje, gyakorisága, a köhögés jellege (sípoló-e), a páciens szokásai, esetleges dohányzása, a légzés nehezítettsége.
A legfontosabb vizsgálati módszer a spirometria (légzésfunkció-vizsgálat), amely a légzés különböző fizikai paramétereit képes mérni. A legfontosabb érték a FEV1, az erőltetett kilégzéskor egy másodperc alatt kilélegzett levegőtérfogat, továbbá FEV1/FVC (forced vital capacity in 1 second/ forced vital capacity), a légút szűkületét jelző érték. Az egyszerű hörghurut a normál értékekhez képest nem okoz eltérést.
A vizsgálatnak azért van jelentősége, mivel a COPD alattomosan kezdődő betegség, a mérsékelt fizikai terheléskor érezhető légszomj észlelésekor már előrehaladott. Ha a beteg a levegőt legalább 6 másodpercig képes kifújni, valamint ha ilyenkor hallgatózással sípoló hangot lehet hallani, valószínűsíthető a COPD.
COPD betegségben szenvedők elhalálozásnak oka:
A betegség az évek során előbb rokkantságot, majd halált okoz, de általában nem fulladás okozza a beteg halálát, hanem az állandó oxigénhiány miatt a létfontosságú szervei mondják fel a szolgálatot, illetve az ágyhoz kötöttség miatt tüdőgyulladás, vagy a felfekvések miatti általános fertőzések vezetnek halálhoz. A halál előtt súlyos terhet ró a szenvedő betegere is és a társadalomra is, hiszen a dolgozni, sőt magát ellátni képtelen ember sok pénzbe kerül.
LEVEGŐT!
Ne kínozza magát keresse fel tüdőgyógyászatunkat.