A leggyakoribb daganattípus – prosztatadaganat

A leggyakoribb daganattípus – prosztatadaganat

A prosztata daganat veszélye, hogy a kezdeti szakaszában szinte teljesen tünetmentesen jelentkezhet, csak a szűrés, vagy véletlen egyéb irányú kivizsgálás során derül fény a problémára.

A prosztatarák kialakulásának ok-okozati összefüggése nem ismert. A kutatások szerint ez a betegség általában hosszú évek alatt alakul ki, észrevétlenül, tünet és panaszmentes betegekben. Keletkezésének okát nem tudjuk, de rizikó tényezőnek számít a kor előrehaladása, tehát idős korban gyakori, 90 év felett szinte minden betegnél kórbonctanilag kimutatható.

A prosztatarák tünetei: gyakran csak a későbbi stádiumban jelentkeznek, ezért ilyenkor a gyógyulási esélyek már jóval kedvezőtlenebbek.

Az alábbi tünetek lehetnek kórjelzők:

  • Gyakori vizelés, vizeletrekedés
  • Vérvizelés
  • Húgycsővérzés
  • Véres ondó ürítése

A prosztatarák sok esetben lappangó (látens) formában van jelen. Gyakran a beteg életében nem is ismerik fel, hiszen tüneteket nem okoz, így csak a halál utáni vizsgálatok alapján derülhet rá fény.

Mit lehet tenni a prosztata védelme érdekében?

Vegyen részt rendszeresen szűrővizsgálatokon!

Ha a családjában már előfordult prosztatarák, feltétlenül konzultáljon orvosával a megelőzési lehetőségekről, a teendőkről és a szükséges vizsgálatokról! Akinek az édesapjánál vagy testvérénél alakult ki a prosztatarák, annak kétszer nagyobb a kockázata a betegségre.

Évente vegyen részt urológiai vizsgálaton 50 éves kortól. A nagyobb kockázatnak kitett férfiak esetében a vizsgálat évenkénti elvégzése 45 éves kortól tanácsos. A vizsgálat általában rektális digitális vizsgálatból (a prosztata kitapintása a végbélen keresztül), ultrahangos vizsgálatból és laborvizsgálatból (PSA és fPSA) áll.

Nálunk a Benyovszky Orvosi Központban biztos kezekben érezheti magát, több évtizedes tapasztalatokkal rendelkező urológusaink akár hétvégén is tudják fogadni.


Bejelentkezés


Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …