Aranyér gyűrűzés 90 százalékos hatékonysággal
Az aranyeres panaszok Magyarországon is rengeteg embert érintenek, szinte népbetegségről beszélünk. Vannak esetek amikor a probléma egyszerűen és hatékonyan kezelhető, kúppal krémekkel vagy akár gyógyszerrel. Ha mindezek nem válnak be az aranyér előrehaladott stádiumban van ilyenkor alkalmazott eljárás a gyűrűzés, aranyér gyűrűzés, más néven gumigyűrűzés vagy ligálás. Az aranyér gyűrűzés nem jár kellemetlenséggel, mivel azonban az eljárás után az érintett egy rövid ideig tapasztalhat enyhe fájdalmat, puffadást székrekedést.
Hogyan történik?
A beavatkozás során végbéltükrözés segítségével felkeressük az aranyerek eredését, majd egy speciális eszközzel gumigyűrűt helyeznek fel az aranyér tövére. A végbéltükör felhelyezése érzéstelenítő kenőcs használatával történik. Fájdalomtól nem kell tartani mivel a belső aranyerek szintjében szinte nincs érzőideg végződés, ezért a gumigyűrű felhelyezése nem igényel külön érzéstelenítést, és a beavatkozás teljes mértékben fájdalmatlan. Általában egy, legfeljebb két aranyeret kezelnek egyszerre ezzel a módszerrel, majd ezt követően 4-6 héttel rá következhet a fennmaradó aranyeres elváltozások kezelése. A lekötött aranyerek a vérkeringés hiánya miatt elhalnak később lelökődnek a helye pedig behámosodik. A beavatkozás csekély kockázattal jár, általában szövődmények nélkül gyógyul, fájdalommentes.
Az aranyérgyűrűzést a II.-III. stádiumban lévő belső aranyerek esetében lehet elvégezni. Az aranyérgyűrűzés eljárás bal oldalfekvő helyzetben történik anoscopon bevezetett speciális vákuumos aranyérgyűrűző (ligator) szett alkalmazásával. A beavatkozás során a vákuum által beszívott aranyeres csomó bázisára, tövére egy speciális gumigyűrűt helyezünk, amely megszünteti a leszorított aranyér vérellátását. Az aranyeres csomó pár nap alatt elhal, lelökődig, és a széklettel távozik a végbélből. A gumigyűrű felhelyezéséhez külön érzéstelenítésre nincs szükség, mivel a végbél csatorna azon része ahol a belső aranyerek elhelyezkednek érzőideg végződések nincsenek, így a beavatkozás fájdalmatlan.
Hogyan készüljön a gyűrűzésre?
- A vizsgálatot megkönnyíti ha lelkileg felkészülten érkezünk meg.
- Otthon lehet gyakorolni a záróizom tudatos ellazítását, így az eszköz felvezetése során tapasztalt kellemetlen érzés csökkenthető.
- A fájdalomtól nem kell tartani, ahogy már az előzőekben leírtam, a gyűrűzés nem érző zónában történik.
- Beöntésre, hashajtásra sincs szükség, mert ezen a bélszakaszon nem található széklet normál esetben.
- Könnyen és gyorsan elvégezhető ambuláns beavatkozás, érdemes minél hamarabb időpontot kérni így elkerülhető a műtét.
- Gyors, fájdalmatlan, biztonságos, tartós hatású.
Kezelést követően:
- Még néhány napig a megerőltető fizikai munka kerülendő, de a megszokott, mindennapi tevékenységek folytathatók.
- Előkészítés, beöntés, hashajtás nem szükséges. Utána sincs diétás megkötés.