Miért fontos a vérvétel?
A rendszeres laboratóriumi vizsgálat az egyik legalkalmasabb módszer az általános fizikai jólét ellenőrzésére. Lehetőséget ad, hogy informáljon minket egyes, szervezetünkben történő változásról, melyek alapján leggyakrabban további kivizsgálás, gyógyszeres kezelés vagy életmódváltoztatás kerülhet szóba.Ha nincsen panaszunk, évente legalább egyszer ellenőriztessük laboratóriumi vizsgálat,Teljes Vérkép, vizeletvizsgálat által értékeinket, kiegészítve ezzel az éves általános fizikai vizsgálatot.
A teljes körű laboratóriumi vizsgálat során többek között az alapvető ásványi anyagok, a húgysav, a vércukor és a vérzsírok szintje mérhető, valamint a máj – és vesefunkciók működése vizsgálható. Amellett, hogy a laboratóriumi vizsgálat számos értékelhető információval szolgál és általános képet ad a szervezet működéséről, fontos szerepet játszik az adott diagnózis felállításában is
A teljes vérkép vizsgálata:
Alapvető információt ad a vérben keringő csontvelői eredetű sejtek számáról, fajtájáról és méretbeli jellegzetességéről.
Milyen fő paraméterekről kap információt az orvosa teljes vérkép vizsgálata esetén?
- fehérvérsejtek össz. száma, fajtáinak aránya és abszolút értéke
- vörösvértestek száma, hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC
- vérlemezkék száma, méretbeli megoszlása.
Mivel a vérképben vizsgáltak alapvető információt adnak nemcsak a vérképzésről, hanem értékeik számos kórképben változnak, ezért gyakorlatilag laborvizsgálat esetén – kevés konkrét kivételtől eltekintve – mindig történik teljes vérkép vizsgálat.
Röviden összefoglalva információt szolgáltat többek között:
- vérszegénységről (ami mindig tünet, keresni kell az okát, így számos kórkép szűrővizsgálata a vérkép)
- vérzés súlyosságáról (ismételve akár annak dinamikájáról)
- vashiányról
- immunfolyamatok okozta vörösvérsejt-pusztulásról
- tüdőbetegségről
- csontvelői kórképekről, daganatokról
- fertőzésekről, vérmérgezésről
- lázas állapotokról
- gyógyszermellékhatásról
- vérzékenységről
- májelégtelenségről stb.
Gyakori felmerülő kérdések!
Vérvételre csak éhgyomorral mehetek?
Nem mindig. Attól függ, milyen vizsgálatokat végeztetünk: Minimum 12 órának kell eltelnie az utolsó étkezés óta, ha vércukorszintet, koleszterint és frakcióit, trigliceridet, hasnyálmirigy enzimeket (lipáz, amiláz) vizsgálunk.
Egyéb vizsgálatok esetén, mint például hormonvizsgálatok, tumor-markerek nincs jelentősége a koplalásnak.
Igaz-e, hogy azok, akiknél nehéz vért venni, igyanak meg vérvétel előtt egy pohár vizet?
Igen, ebben az esetben érdemes meginni egy pohár vizet (nem cukrosat, nem szénsavasat!) még lefekvés előtt, és egy másikat a laboratóriumba indulás előtt. Egy kicsit felhígítja a vért
Mehetek vérvételre menstruáció ideje alatt?
Ezt lehetőleg érdemes elkerülni, a vizsgálatok legajánlottabb időszaka a menstruációk közötti középidőszak.
Menstruáció ideje alatt az eredmények alacsonyabbak lehetnek az átlagosnál, illetve ebben az időszakban a vizeletvizsgálat is nehezen oldható meg.