Szabaduljunk meg a kóros hüvelyfolyástól
A menzesz előtt minden nő hüvelyéből ürül némi váladék, amely kisebb-nagyobb foltot hagyhat a fehérneműn. A menzesz-közti időszakban a hüvelyből észlelt fehérfolyás gyakran nem fertőzéstől ered, hanem okozhatja általános legyengülés, valamilyen szervi betegség következtében, hormonzavar, nemi izgalom, vagy éppen ellenkezőleg, jele lehet a partnertől való idegenkedésnek is.
Hüvelybe helyezett fogamzásgátlók elleni allergiás reakció következménye is lehet, de a közösülés is felsértheti a nyálkahártyát, melynek folyás a következménye.
A hüvelyfertőzések leggyakoribb okai
- baktérium okozta fertőzések
- trichomonas fertőzés (egysejtű okozta betegség)
- candida fertőzés (candidiasis)-gombás fertőzés
- genitalis szemölcs (condyloma acuminatum) papilloma vírustól (HPV)
A hüvelyfertőzés tünetei
- viszketés érzése a hüvelyben (vagina) vagy a külső nemi szerven (vulva)
- a hüvelyfolyás fokozódása, színének és sűrűségének megváltozása
- hüvelyfolyás tiszta szürke vagy sárgászöld váladékkal, halszagú vagy kellemetlen illattal
- vizelési fájdalom, fájdalom közösülés során
A szürkés, halszagú folyás esetén, legtöbbször kevert, tehát többféle baktérium okozta hüvelygyulladásra kell gondolni. A fertőzés nem csak szexuális úton jöhet létre. Kezelésére speciális hüvelykrém vagy tabletta a legalkalmasabb, ezt minden esetben nőgyógyász szakorvos írhat fel alapos kivizsgálást követően.
A Trichomonas vaginalis, egy ostoros egysejtű, mely nemi érintkezéssel terjed. Viszketéssel járó, zöldes- sárga, habos, bűzös folyás esetén kell rá gondolni. Friss hüvelykenet mikroszkópos vizsgálatával gyorsan diagnosztizálható. Minden esetben a partner is kezelendő.
Az élesztőgomba, a Candida albicans, az emberi szájnak, bélnek, hüvelynek, sőt a bőrnek is állandó lakója. Komoly, egész szervezetre kiterjedő betegséget csak leromlott immunrendszerű, például HIV (human immundeficientia vírus) fertőzött, vagy intenzív osztályon kezelt betegnél okoz.
Candidiasis kialakulásához a következő tényezők járulnak hozzá:
- gyógyszerek (főleg a közelmúltban szedett antibiotikumok)
- diabétesz (a cukorbetegek általában hajlamosabbak a fertőzésre)
- meggyengült immunrendszer (ennek oka lehet immunszuppresszió szervátültetés után, vagy az immunrendszer betegsége, pl. AIDS)
- terhesség (megváltoztatja a hüvely kémhatását, így fogékonyabb a fertőzésre)
- túlzásba vitt tisztálkodás
- szoros, nem nedvszívó alsónemű
Ha úgy érzi, hogy valami nincs rendben, ne késlekedjen, mert a tűnetek csak felerősödnek és súlyosabb panaszokat okoznak!