A csalánkiütés gyermekkorban

A csalánkiütés gyermekkorban

A csalánkiütésről:

A csalánkiütés, az egyik leggyakoribb bőrelváltozás gyermekkorban. Kialakulásának hátterében sokszor allergiás eredet áll, melynek hatására hisztamin szabadul fel, ezért a bőrben és a bőr alatti kötőszövetben a kis erek átjárhatósága nő, így oedema, urtica és bőrpír jelentkezik. Az allergiás eredetű csalánkiütés oka rengeteg minden lehet: többek között az ételekben található tartósítószerek, színező és adalékanyagok, ételallergia, kozmetikai szerek összetevői, mosópor, öblítő, házi por, pollenek, állati szőr, por, vegyszerek, gyógyszerek    stb… is kiválthatja.

Kórokozók miatt is előfordulhat kísérőjelenségként a csalánkiütés, ilyenkor a kórokozóra adott immunválasz a felelős a hisztamin felszabadulásért. Vírusok, gombák, baktériumok vagy bélférgesség miatt is kialakulhat. Az allergiás eredeten kívül,  a magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztása is okozhatja a csalánkiütés kialakulását, illetve egyes ételek immunreakció nélkül is képesek hisztamin felszabadulást okozni, (pl. sajtok, halak, eper stb…)  így lehetnek a csalánkiütés okozói allergia nélkül is. Fizikai, vagy hőhatás is járhat hisztamin felszabadulással, így a nyomásnak, dörzsölésnek kitett bőrfelületen, apróbb sérülések miatt, nagy melegben, napfény hatására, vagy a téli hideg levegő hatására is megjelenhet a csalánkiütés.

A csalánkiütés tünetei:

A csalánkiütés igen változatos formában jelenhet meg. Általában minden előzmény nélkül, percek vagy órák alatt alakul ki a test bármely felületén. Leginkább kanyaróhoz, skarláthoz, vagy rózsahimlőhöz hasonló, méretüket és alakjukat változtató foltok jelenhetnek meg, melyek órák alatt eltűnnek, majd újak alakulnak ki. Ha a mélyebb rétegek is érintettek, akkor a bőr felszínéből kiemelkedő urtica is megjelenik, mely leginkább a szúnyogcsípésre hasonlít, csak a közepén nem látszik csípésnyom.

Az elváltozások nagyon viszketnek, fájdalmasak és égnek. A betegség hullámzó lefolyású, a bőrelváltozások vándorolnak, eltűnnek, majd újra megjelennek máshol, néha több néha kevesebb a kiinduló állapotnál. Az urticaria napokig sőt hetekig is elhúzódhat. A bőr alatti kötőszövet vizenyője, talp, a tenyér, ajak, nyelv és szemhéj duzzanattal járhat, melyhez csatlakozhat a nyálkahártyák duzzanata. Az arcon megjelenő csalánkiütés illetve duzzanat neve a quincke-oedema, mely felveti annak az esélyét, hogy a garat és a gége duzzanata miatt (gégevizenyő) akut légzészavar alakul ki. A végtagi duzzanatok, komoly fájdalmat és feszülésérzést okozhatnak.

(Forrás: gyermekapolas.hu)

 

Comments for this post are closed.

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …

OCT vizsgálat

Az általános szemészeti vizsgálat kiegészítéseként a pontos diagnózis vagy bizonyos betegségek kizárása érdekében …