A HPV fertőzés minden esetben méhnyakrákot okoz?
HPV, a humán papillómavírus rövidítése, mely az egyik leggyakrabban előforduló szexuális úton terjedő betegség. A HPV-szűrés olyan szűrővizsgálat a vírus jelenlétét lehet kimutatni a hüvelyben, illetve a méhnyakon, és amellyel az adott vírustörzset meg is határozzák. Utóbbiból kiderül, hogy az adott törzs magas kockázatú-e, így hosszabb távon okozhat-e méhnyakrákot megelőző állapotot, illetve méhnyakrákot.
Sokan úgy gondoljuk, hogy addig, amíg nincs semmilyen panaszunk, nem szükséges felkeresni a szakorvost. Pedig az évenkénti szűrővizsgálatoknak igen nagy jelentősége van, ugyanis segítségükkel elkerülhető, hogy egy-egy már meglévő, vagy kialakulóban lévő betegség komolyabbra forduljon. Nők esetében a rutin nőgyógyászati vizsgálat során, a citológiai vizsgálathoz hasonlóan a méhnyakszájról apró kefe segítségével fájdalommentesen mintát vesznek, olyan területről, ahol nincsenek idegvégződések. Az így levett hámsejtek alkalmasak arra, hogy kimutassák az esetleges HPV-fertőzöttséget Több mint kétszáz típusa van, ezek közül csupán körülbelül tizenöt okozhat méhnyakrákot. A vírus leggyakrabban szexuális úton terjed, de olyanok is elkaphatják egymástól, akik szorosan együtt élnek és különböző módokon sokszor megérintik egymást.
A HPV fertőzés minden esetben méhnyakrákot okoz?
Bár a HPV a méhnyakrákok több mint 95%-ában jelen van, a HPV fertőzéseknek csak kis része okoz daganatot. A vírusnak léteznek onkológiai szempontból magas és alacsony rizikójú típusai. Még a magas rizikójú típusok sem eredményeznek minden esetben daganatot, onkológiai szempontból azoknak van szerepük, amelyek hosszabb ideig fennmaradnak.
Megelőzés: mivel a HPV fertőzés nem gyógyítható, így nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megelőzésre, melynek segítségével csökkenthető pl. a méhnyakrákos esetek száma.
A megelőzés módjai
Védőoltás: többféle készítmény is van a piacon. Az ún. első generációs vakcinák 10 évesek. Ezek a leggyakoribb 2, illetve 4 típus ellen nyújtanak védelmet.
A második generációs vakcina, mely az EU-ban – így hazánkban is – elérhető, már 9 HPV törzs ellen véd 90-95%-os eséllyel. A méhnyakrák megelőzésére mindhárom alkalmas, a 4- es és 9-es viszont a condyloma kialakulásával szemben is védelmet jelent. Az oltások közül Magyarországon 2014. óta a 2-es típusút ingyenesen igényelhetik a szülők 7. osztályos, 12. életévüket betöltött lányaik számára, a Nemzeti Oltóprogram keretében. Mivel azonban condyloma, illetve bizonyos tumoros megbetegedések fiúkban is kialakulhatnak, nekik is érdemes beadatni az oltást.
Nőgyógyászati szűrővizsgálat, méhnyakszűrés: a cervixcarcinoma rákmegelőző állapota évekig is fennállhat, és időben felismerve szövődménymentesen gyógyítható, ezért fontos az évenként végzett szűrővizsgálat. A vizsgálat során a nőgyógyász szakorvos egy speciális kefe vagy fémeszköz segítségével mintát vesz a méhnyak sejtjeiből, a citopatológus pedig ezen kenet vizsgálatával megállapítja, hogy van-e bármilyen pozitív elváltozás. A látott elváltozások hátterében igen sok ok állhat így, ha az eredmény elváltozást ír le, akkor a vizsgálat ismétlése szükséges, önmagában nem jelent egyből rákmegelőző állapotot.
Miért menjünk el a szűrővizsgálatra?
A méhnyakszűrés célja a méhnyakrák megelőzése, korai felismerése, a tüneteket és panaszokat még nem okozó méhnyakrák illetve rákmegelőző állapot felismerése a későbbi, súlyosabb következmények megelőzése érdekében.
Méhnyakon végzett műtét: mely kialakult méhnyakrák-megelőző állapot esetén végzendő a nőgyógyász által. Így meggyógyítható a beteg.
Védekezés: a szexuális úton terjedő típusokkal szemben a fogamzásgátló eszközök közül egyedül az óvszer nyújt védelmet, de sajnos ez sem 100%-os, viszont mindenképpen jobb, mint a semmi. Ugyanis a HPV meg tud telepedni a belső comb felszínén így, ha az óvszer külseje behatolás előtt hozzáér ehhez a bőrfelülethez, utána a behatolás során bekenhető a hüvelybe!