A magas ösztrogénszint veszélyei
A sztrók a harmadik vezető halálok, s ebből származok a legtöbb korral járó rokkantság is. A sztrókok gyakori formája az agyi erekben képződő vérrögből alakul ki. A magas ösztrogénszint fokozza a vérrögképződést.
Egy 2007-és vizsgálatban 2197 hetvenegy és kilencvenhárom éves kor között férfit vizsgáltak. A követésidő alatt a magas ösztradiol (egy ösztrogénváltozat) szintet mutatók közt 2.2-szer gyakoribb volt a sztrók, mint az alacsony ösztradiolszintűek közt.
A vizsgálatból kiderült, hogy akiknek 34.1 pg/ml-nél magasabb az ösztrogénszintjük, azok a fokozottan veszélyeztetettek. A Life Extension Foundation ajánlása szerint 30 pg/ml alatt kell legyen a férfiak ösztrogénszintje.
Túl magas ösztrogénszint a középkorú férfiakban
Az artériák állapotfelmérésének egy szokásos módja, hogy ultrahanggal megmérik az artériafal belső és középső rétegének vastagságát.
Egy viszonylag friss vizsgálatban 313 férfit vizsgáltak meg ezzel a módszerrel. Életkoruk átlaga 58 éve volt. A vizsgálat indulásakor megmérték a nyaki-verőér belső és középső rétegének vastagságát, valamint az ösztrogénszintet. Három év múlva a magasabb ösztrogénszintűeknek jóval vastagabb volt ez a két réteg (azaz szűkebbek voltak az artériák).
A vizsgálatot azért indították el, mert azt tapasztalták, hogy az ösztrogénnel kezelt prosztatarákos férfiakban gyakoribbá vált a szív- és érrendszeri halálozás.
A szívrohamot elszenvedett férfiakban magasabb az ösztradiolszint
Egy 2007-és vizsgálatban összehasonlították az akut szívrohamon átesettek, a korábban szívrohamot elszenvedettek és az egészséges szívkoszorúerű férfiak tesztoszteron és ösztradiol szintjét.
Mind az aktuálisan, mind a korábban infarktust elszenvedettek ösztradiolszintje szignifikánsan magasabb volt, míg a tesztoszteronszintjük alacsonyabb volt az egészséges koszorúerű férfiakhoz képest.
Az idősebb férfiakban azért magas az ösztradiol/ösztrogénszint, mert szervezetük egyre kevesebb tesztoszteront termel, és ami termelődik, annak is egy része átalakul ösztrogénné és ösztradiollá. Ez a folyamat ösztrogéndominanciához vezet. A magas ösztrogén és alacsony tesztoszteronszint gyakran figyelembe nem vett oka a kardiovaszkuláris betegségeknek.
A szívkoszorúér atheroszklerózisban szenvedő férfiakban magas az ösztrogénszint
A koronária angiogramm megmutatja, milyen fokú az atheroszklerozis a szívet tápláló koszorúerekben. Kutatók 40-60 éves embereknél nézték, miként hat a szív koszorúereinek állapotára a nemi hormonok szintje. Egészséges férfiakkal összehasonlítva a szívkoszorúér atheroszklerózisban szenvedő férfiakat azt találták, hogy alacsony volt a tesztoszteronszintjük, viszont magas volt az ösztradiol és ösztron (két ösztrogénváltozat) szintjük.
A kutatók arra következtettek, hogy az alacsony tesztoszteronszint párosulva a magas női hormonszintekkel (ösztrogén, ösztron, ösztradiol) a metabolikus szindrómával együtt a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázati tényezője.
Egy másik vizsgálat hasonló következtetésre jutott: „eredményünk azt jelzi, hogy az ösztradiolnak szerepe lehet az atheroszklerózist előidéző lipidmilliő elősegítésében”.
Ne csökkentse le az ösztrogén szintjét túlságosan!
Amikor az ember szembesül a túl magas ösztrogénszint hatásaival, hajlamos azt gondolni, hogy az ösztrogénszintet érdemes minél alacsonyabb szintre csökkenteni. Nem szerencsés ezt tenni, mert az ösztrogénnek fontos szerepe van a férfiaknál is, pl. a csonttömeg megtartásában, a normál szellemi működésben és az artériák belső falának megfelelő működésében is.(42)
Ezért ajánlatos az ösztrogénszintet 20 és 30 pg/ml között tartani. 18 pg/ml alatt fokozódhat a csontritkulás, 30 felett pedig a kardiovaszkuláris kockázat nő meg. (Forrás: tenyek-tevhitek.hu, William Fallon – fordította: Szendi Gábor)