Áttétképződés – daganatos betegségek kezelése

Áttétképződés – daganatos betegségek kezelése

Az áttétképződés az a folyamat, amikor az elsődleges rák a szervezetben más szerv(ek)re is átterjed. Nem törvényszerű, hogy ez bekövetkezzen, ehhez szükség van a daganat mielőbbi felfedezésére. Az áttétképződés kockázatát ugyanakkor sosem lehet nullára csökkenteni, ám a kiújuló vagy előrehaladott daganatok kezelésére is többféle terápia létezik.

Áttéteknek, metasztázisoknak tehát azokat a daganatokat hívják, melyek az elsődleges (primer) daganattól távol találhatók, ilyenkor a rákot „áttétesnek” nevezik. Az elsődleges daganatban és az áttétekben lévő ráksejtek nagyon hasonlítanak egymásra, tehát egy vastagbélrák májáttéte nem májrák, egy tüdőáttét sem tüdőrák, s ennek megfelelően a kezelésben is alapvető különbségek vannak.

A ráksejteknek – csakúgy, mint a normális sejteknek – vérellátásra van szükségre ahhoz, hogy oxigénhez és tápanyagokhoz jussanak, illetve, hogy megszabaduljanak az anyagcseretermékektől. Ahogy a daganat növekszik, nemcsak a környező szervekre terjedhet rá, s a nyirokkeringésbe kerülhet be, hanem betörhet a közeli kis erekbe és hajszálerekbe is. A vérbe jutva a sejtek a szervezet más részeibe kerülhetnek, ahol új daganatokká, azaz áttétekké fejlődhetnek.

A vastagbélrák esetében az áttétek többsége a májban keletkezik. Ennek oka, hogy a vastagbélből és a bél legnagyobb részéből a vér a májba kerül, mielőtt továbbáramlana a szervezet egyéb részei felé. A májon átjutva a vér szívbe kerül, innen lökődik a tüdőbe. Ez az a szerv, ahol a vastagbélrák-áttétek a második leggyakrabban fordulnak elő. A tüdőből a vér aztán visszakerül a szívbe, és innen jut el a szervezet többi részébe.

A májáttétek kezelése alapvetően a sebészeteken történt évtizedekkel ezelőtt is, s ebben máig sincs változás: a betegségnek akkor legjobbak a kilátásai, ha az áttét műthető – nyilatkozta a rakgyogyitas.hu weboldalnak prof. dr. Lázár György, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának igazgatója Jelentős változás abban állt be, hogy ma több májáttét operálható meg, mint korábban.

„Régen úgy tartottuk, hogy ha a májnak a 40-50 százalékát el kellene távolítani a tumor miatt vagy nem egy-két helyen összpontosul a májáttét, akkor kizárt az operáció, mert túl kevés ép májszövet maradna, s az már nem tudná biztosítani a méregtelenítést. Ellenben ma már több olyan beavatkozás létezik, amelyek révén az előrehaladottabb esetekben is eséllyel vehetjük fel a harcot” – utal a fejlődésre a sebész professzor, majd a részletekbe is beavat.

Mára korszerűbbé váltak a diagnosztikus eljárások és a műtéti technikák, ezáltal jobban megtervezhetőbbek, s kivitelezhetőbbek lettek az operációk. Végeznek például több lépésben is műtéteket: először az egyik májlebenyből távolítják el az áttétet, ezután 4-6 hetet adnak a gyorsan újratermelődő májszövet regenerálódására, majd a másik májlebenyből is kimetszik az áttétet.

 

A daganatos megbetegedések kezelés megtervezésének másik pillére a daganat kiterjedtségének meghatározása, melyhez röntgen, ultrahang, CT, MR, esetleg izotópos vizsgálatok állnak rendelkezésre. A pontos diagnózis felállítása után a kezelés módjáról az érintett szerv, a daganat típusa, az előrehaladottság stádiuma, az áttétek kiterjedése, illetve a beteg általános állapota alapján döntenek.

A sebészi megoldás a gyógyulás legjobb esélyét ígérő módszer. A radioterápia (sugárkezelés) célja a rákos daganat elpusztítása, a daganatnövekedés megfékezése és a fájdalomcsillapítás. A sugárkezelés során a beteg érintett testtáját célzottan nagy energiájú ionizáló sugárzásnak teszik ki. Ennek során (igaz kevésbé) az ép sejtek is károsodnak.

A kemoterápia lényege, hogy a beteget olyan gyógyszerekkel (citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a ráksejtek szaporodását gátolják és/vagy azokat megölik, de sajnos ezek a szerek is hatnak az ép sejtekre is, amely mellékhatásokat is kiválthatnak pl. hajhullás, hányinger, a bőr elszíneződése stb.

Vannak olyan esetek (pl. limfóma, leukémia), amikor a kemoterápiás kezelés önmagában való alkalmazásával is gyógyulás érhető el; gyakran viszont a sebészi és a sugárterápia kiegészítéseként alkalmazzák. (Forrás: ráksejtstop.hu)

 



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …