Az alváshiány gazdasági következményei

Az alváshiány gazdasági következményei

Új magyar alvásprogramot indít a Magyar Alvás Szövetség  

Az alvatlanság gazdasági következményei egyre súlyosabbak a világon, a pandémia pedig felerősítette a világméretű változásokat. A következmények számos krónikus egészségi állapothoz is köthetőek, mint például a szorongás, a demencia, a depresszió, a magas vérnyomás, az Alzheimer-kór és a 2-es típusú cukorbetegség. 

A kialvatlan dolgozó csökkenő munkahelyi teljesítménye kimutatható, bizonyos munkakörökben pedig életveszélyes is lehet – hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke. Magyar fejlesztésű munkahelyi alvásminőség mérésekkel és alvásjavító programokkal segíti a vállalatok egészségmegőrzési törekvéseit a Magyar Alvás Szövetség.

A World Sleep Society, a nemzetközi alvás szervezet figyelmét és elismerését is elnyert programban olyan, alvást segítő terápiás elemeket alkalmaznak, amelyek hozzájárulnak a dolgozók alvás minőségének a javításához, ezzel a mindennapi termelékenység erősítéséhez. Jelenleg több vállalati egészségmegőrző programban vesznek részt, melyek hatásminősítése kedvező. A tapasztalatok összegzésére a 2022. évi World Sleep Day budapesti konferenciáján kerül sor, ahol átnyújtják az első Sleepfriendly Company/Alvásbarát Vállalat elismeréseket azoknak a vállalatoknak, amelyek sikerrel alkalmazzák a Magyar Alvás Szövetség orvos szakmai alvásjavító programját.


Háttér: A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közelmúltban közzétett tanulmányában öt, legfejlettebb országra kiterjedt vizsgálata szerint az alvatlanság, vagyis a rossz alvás negatív következményei 680 millió dollár veszteséget mutattak ki az elmúlt esztendőben.  Az Egyesült Államokban tízmillió munkaórát veszítenek az alvással összefüggő munkahelyi hiányzások, Németországban az alvás kiesés gazdasági költségét 60 milliárd dollárra becsülik, 1,7 millió munkaóra veszteséget okoznak az alvással összefüggő munkahelyi hiányzások.

Az alvás negatív következményei további egészségügyi költségeket jelentenek a munkaadók és a munkavállalók számára. Az alvatlanság kimerítő következményei egyre súlyosabbá váltak a világjárvány idején, miután az életmódbeli változások alapvetően hatottak az alvásra. A világ több országaiban végeznek kutatásokat, amelyek az alvásvesztés gazdasági következményeit vizsgálják. Magyarországon 2022-ben a Magyar Alvás Szövetség tervez ilyen jellegű tevékenységeket.

Magyar Alvás Szövetség

Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …