Az aranyér nem elhanyagolható!
Az aranyér kiváltó okai elsősorban a rossz étkezési szokásokban keresendő, amiből következnek a: székrekedés, a végbélnyílás izomzatának görcsös összehúzódása, a májzsugorodás miatt kialakult fokozott nyomás a kapuvéna területén és a végbélrák.
A tüneteket okozó aranyér csak az arra hajlamos egyénekben, adott társadalmi-gazdasági és kulturális körülmények között fordul elő. Azaz az elkényelmesedett és elműanyagosodott modern civilizációkban amiben élünk.
A székrekedés vénás torlódást eredményez a végbélben, és aranyérhez vezet, a terhesség is ilyen hatást fejt ki hosszú távon.
.
Az aranyérbetegség hagyományosan négy stádiumba sorolható.
A kísérő tünetek: viszketés, vérzés, díszkomfort érzés, duzzanat, az aranyér előesése, fájdalom és néha székelési képtelenség. Az előeső aranyerek mellett kialakuló laza végbélzáróizom-tónus miatt szivárgás van, ez felmaródáshoz, viszketéshez vezet.
A harmadik és negyedik stádiumú aranyerek legeredményesebb kezelése ma is sebészi.
Akinek aranyere van, annak tanácsos lenne átgondolnia étkezési szokásait, hiszen gyakran innen erednek a problémák!
Megfontolandó tanácsok:
• Ha aranyérbetegségben szenved, mindenképp változtasson székletürítési szokásán és életvitelén!
• Csak akkor menjen WC-re, ha tényleg úgy érzi, hogy kell, nem pedig csak
megszokásból, például reggeli után.
• Ne “trónoljon”!
• Mozogjon többet friss levegőn!
• Napi 3 liter folyadék bevitel.
• Rost dús táplálkozás
A vizsgálat menete:
Először a szakorvossal megbeszéli a problémát, esetleg a kiváltható okokat.
A vizsgálat térdelő helyzetben vagy oldalfekvésben történik. Sokaknak ez zavaró lehet, de ebben a helyzetben lehet a legtökéletesebb diagnózist felállítani. Ilyen esetben a bélrendszer tökéletesen átlátható.
Ezt követően először egy manuális vizsgálat veti kezdetét, majd ezután anoscopiát végez az orvos. Az anoscopiát egy egyszer használatos eszközzel végezzük a fertőzések elkerülése végett. Ennek a vizsgálatnak köszönhetően közel 8-12 cm-ig át lehet tekinteni a bélszakaszt. Maga az eszközös vizsgálat pár percet vesz igénybe.
Az aranyér nagyon sok esetben gyorsan gyógyítható, ami azt jelenti, hogy a betegek többségének nem kell visszajárnia kezelésekre maximum 2-3 alkalommal, beleértve már az első alkalmat is.