Az idegbecsípődés ugyan kellemetlen, de kezelhető, illetve elkerülhető
Az idegbecsípődés gyakori és kellemetlen dolog, és bárkivel megeshet. Mivel attól függően, milyen testrészt érint, gyakran korlátozza a mozgásunkat, így akár hosszabb ideig is hatással lehet a mindennapjainkra. Legfőképpen akkor, amikor a fájdalom kisugárzik, így egyáltalán nem csak az testrész érintett, ahol maga az idegbecsípődés történt: például ha a hátunkban történik, akkor a legtöbbször a csípőnk is fáj, és a lábainkban is érezzük, vagy ha a nyakunk esett áldozatul, akkor a vállunkban sem ússzuk meg a kellemetlen érzést.
Mivel az ideg irritációjáról, vagy gyulladásáról van szó, a kiváltó okok többfélék lehetnek. Általában a környező izmok feszültsége áll a háttérben, például az izommerevség vagy a beálló görcs, és ez a keményedés nyomást gyakorol a környező idegpályákra is. Ezt például kiválthatja egy rossz mozdulat sportolás közben, túlterhelés, vagy nem megfelelő edzésprogram, de a rossz testtartás és a test egyoldalú terhelése is ugyanekkora szerepet játszik. Ezek nemcsak a gerincoszlopra vannak kedvezőtlen hatással, hanem azon keresztül az izmokra is, melyekben feszültség keletkezik.
Azonban nem mindig áll izomhúzódás, vagy -merevség a háttérben, idegbecsípődést olyan komoly sérülések is okozhatnak, mint például egy csonttörés, egy komolyabb nyaki sérülés, csigolyagyulladás, vagy porckorongsérv. Ez utóbbi esetben zsibbadást érzünk a karban vagy a lábban, mivel az elcsúszott porckorong nyomja az ideget, ez pedig végigszalad az egész gerincen.
Az idegbecsípődéses fájdalmak kezelése természetesen mindig attól függ, mi volt a kiváltó ok. Izomfeszültségből fakadó panaszokat többnyire fájdalomcsillapítóval és izomlazítóval, masszírozással, integrált manuálterápiával lehet orvosolni. Az eset súlyosságától függően a kezelések lehetnek néhány alkalmasak, vagy néhány tabletta megoldja a problémát, de elképzelhető, hogy injekcióra is szükség lehet, amit a becsípődött ideg közelében fecskendeznek be
Nagyon hatásos még a meleggel való érintkezés, aminek következtében az izmok vérellátása javul, és a feszültség lassan feloldódik. Ezt otthon csinálhatjuk meleg vizes palack vagy melegítőpárnák segítségével, amelyeket napközben is lehet hordani anélkül, hogy zavarna. Azonban – véleményünk szerint – azon típusú idegbecsípődés esetében, amikor a kiváltó ok az izmok merevsége, a leghatékonyabb és legszakszerűbb megoldás az integrált manuálterápia. A kezelés az izmok nyújtásával, lazításával kezdődik. Csak a felkészített a testet lehet integrált manuálterápiás kezeléssel kezelni: az oldó pontokat kezelni, azaz amikor a miofaszciális lerakódások (a miofaszciális trigger pont egy kisebb izomrost szakaszra izolálódó merevség, amely csomóként érzékelhető) a nyirok keringésbe kerülnek.
De bármit is választunk majd, fontos, hogy ne kapkodjunk, ha már megvan a baj. Pár percig maradjunk abban a helyzetben, ahogy az ideg becsípődött, már ez is csökkenti a tüneteket, lélegezzünk lassan és mélyen, és figyeljünk arra, hogy a sérült testrészt csak óvatosan mozgassuk, és ne erőszakkal rángassuk dühünkben. Az izommerevség elkerülése miatt pedig gyakran csináljunk erősítő- és nyújtó gyakorlatokat. Egy ilyen edzésterv összeállítását nyugodtan kérjük gyógytornász segítségére. A legtöbb, amit még egészségesen megtehetünk, hogy figyelünk a mozgásunkra és a testtartásunkra.
Amennyiben derékfájással bajlódik,kérjen mielőbb időpontot reumatológus szakorvosunkhoz.