Benőtt, gombás köröm – korrekció, kezelés
A körömgomba az egyik leggyakoribb gombás megbetegedés, mely a köröm megvastagodásával, elsárgulásával, morzsalékossá válásával jár együtt. Amennyiben nem kezelik, a körömgomba könnyen átterjedhet a bőrre is, és akár a köröm teljes elveszítéséhez is vezethet. Az onychomycosis a kéz vagy láb körömlemezének gombás fertőzése, melynek előfordulása az európai felnőtt népességben 3-22 százalékra tehető.
A körömgomba egészséges felnőtteknél is kellemetlen, legyengült betegeknél azonban komolyabb problémákat is okozhat, ezért mindig fontos a tünetek felismerése és a fertőzés kezelése. Fontos tudni, hogy ez minden esetben hosszú hónapokig tart, sőt fontos lehet az elváltozást okozó gombatípus azonosítása is a speciális készítmény kiválasztásához. Sokan követik el azt a hibát, hogy az első készítmény kipróbálása után néhány héten belül abbahagyják a kezelést.
Hajlamosító tényezőként szerepelhet például kóros körömnövekedés, amely veleszületett hajlam miatt alakul ki, de akár körömgomba is okozhatja, amely a körömlemez megvastagodásával jár. Körömdeformitások és a körömlemez egyéb ok miatti megvastagodásai szintén eredményezhetnek benőtt körmöt az ilyesmi által kiváltott probléma gyakoribb férfiaknál.
Végtagok rossz vérellátása, különböző neuropathiák, túl szoros cipő viselés, a lábboltozat statikai hibái, ismételt körömsérülések (sport), a cukorbetegség és egyéb anyagcserezavarok esetén is lehetséges. Sajnos ez egy rendkívül fájdalmas probléma ami sok esetben visszatérő. Ha a benőtt köröm már komoly fájdalmat vált ki, akkor az hatással lehet a járásunkra ami által egyéb ízületi panaszok is kialakulhatnak. Sok esetben sebet is okoz, ami által behatolási kaput nyitunk a különböző kórokozók, baktériumok számára hogy bejuthassanak a szervezetbe, ami által későbbiekben akár orbánc is. kialakulhat.