Tanácsok a zsebkendő szezonra
Sokféle, egymástól kisebb-nagyobb mértékben különböző vírus okozhatja a megfázást. Ezek mind szeretik a nedves, nyirkos időt, és keresik a kisebb ellenálló képességű embereket. Általában nem okoznak komolyabb megbetegedéseket, csak nagyon sok kellemetlenséget, amelyek enyhítésére lentebb említünk pár megoldást.
Az egyik legjellemzőbb tünet a nátha: az orrból csepegő váladék ilyenkor víztiszta, és az orr nyálkahártyájának megduzzadása miatt az orron át történő légzés is nehezített. Noha az nagyon is fontos volna, hiszen a belélegzett levegőnek fel kell melegednie testünk hőmérsékletére, s e folyamatban az orrban található, elsősorban ezt a hőszabályozási funkciót ellátó hajszálérgomolyag nagy szerepet játszik. Ez a gomolyag felelős legtöbbször az orrvérzésért is, ott pattannak meg a pici hajszálerek. Az orr nyálkahártyájának természetes működése megzavarodik, ez okozza a tüsszögést is, ami nemcsak kellemetlensége miatt baj, hanem azért is, mert a megfázást okozó, cseppfertőzéssel terjedő vírusokat ezzel a módszerrel lehet a legnagyobb területre szétszórni. (Ha a régi plakátokon szereplő intelem, hogy “Zsebkendőbe köhögj, tüsszents!” meghallgatásra találna, egészen biztos, hogy sokkal kevesebben betegednének meg.) Célszerű továbbá a használt zsebkendőket rögtön a kukába helyezni, nem érdemes szétdobálni és körülöttünk gyűjteni, hiszen így a baktériumok a környezetünkben maradhatnak.
Figyeljünk a szövődményekre
A meghűlés általában nem jár lázzal, annak megjelenése már szövődményre utal. A viszonylag enyhe megbetegedés miatt legyengült szervezetet ugyanis ilyenkor könnyebben érik el a más betegséget előidéző kórokozók. Ugyancsak szövődmény jele, ha az orrunkból kifújt váladék színesedik, a zöld, sárga váladék megjelenése már baktériumok jelenlétére utal.
Sok mindent tehetünk a betegség megelőzéséért. Saját védekezőképességünket C-vitaminnal javíthatjuk. Az általában elegendő napi egy tablettát (60mg) ilyenkor érdemesebb megemelni minimálisan napi 3×1-re. Fontos tudni, hogy a C-vitamin úgynevezett vízben oldódó vitamin, ezért szervezetünk nem képes raktározni. Mindennap el kell fogyasztanunk tehát a szükséges adagot, a szervezet számára felesleges, fel nem használt mennyiség ugyanis a vizelettel távozik.
Legalább ilyen lényeges testünk védelme a réteges öltözködéssel: sem a hideg, sem a túlmelegedés nem használ. Ha kilépünk, öltözzünk, ha belépünk, vetkőzzünk! Fontos, hogy testünk hőmérséklete lehetőleg állandó legyen. Jól védhetjük a nyakunkat a sállal, de soha ne tegyük a szánk vagy a kisgyerekek szája elé: a kilélegzett levegő nedvességtartalma ugyanis a hideg miatt a sál száj felőli oldalán lecsapódik, és a belélegzett hideg levegőt fogja nedvesíteni. A belélegzett hideg, nedves levegő pedig csaknem biztosan a megfázáshoz vezet. A nátha szövődményei ritkák, de a beteg szervezete érzékenyebbé válhat a bakteriális fertőzésekkel szemben, így könnyebben kaphat höröghurutot, középfülgyulladást vagy orrmelléküreg-gyulladást.
A következő tünetek jelentkezésekor forduljunk orvoshoz:
-légzési nehézségek
-fájdalmas köhögés
-arcfájdalom
-fülfájás
-nyelési nehézségek
-véres köpet
-magas láz.
(Forrás: vital.hu, Dr. Füredi Gyula)