Eldugul, cseng, zúg?

Eldugul, cseng, zúg?

Úszást, strandolást követően fellépő kifejezett fülfájdalom, füldugulás és halláscsökkenés… Ezekkel a panaszokkal nyáron gyakran jelentkeznek a páciensek fül-orr-gégészeti szakrendelésen. A fenti tünetek hátterében általában külső hallójárati gyulladás, azaz a külső hallójárat belső bőrborításának gyulladása áll.

Az úszás során a fülbe kerülő víz, hogy ha sokáig a hallójáratban marad, akkor annak bőrborítását felpuhítja, így megkönnyíti a kórokozók bekerülését, amelyek számára a vizes környezet amúgy is kedvező élettér. A kórokozók behatolását a hámsérülés, például fültisztítás során véletlenül okozott sérülés, tovább segíti. A folyamat kialakulását szintén elősegíti a fülben lévő fülzsír, amely felszívva a vizet megduzzad, elzárja a hallójáratot, amelyben a fenti vizes, törmelékes váladék pangása alakul ki a bőr felpuhítását, irritációját okozva. Ha a vizes fül huzatot kap, akkor szintén nagy eséllyel kialakul a külső hallójárat gyulladása. Bizonyos általános anyagcsere megbetegedések, például a cukorbetegség, úgyszintén fokozott rizikót jelentenek a folyamat kialakulása tekintetében.

Külső hallójárati gyulladás esetén mindig a fül gondos kitisztítása az első lépés, amely szemmel való ellenőrzés, vagy szükség esetén mikroszkópos nagyítás alatt finom műszerek és vegyszerek segítségével történik. Ezt követően különböző helyi gyulladásgátló kezelést végzünk, rendszerint gyógyszerekkel átitatott gézcsíkot vezetünk a fülbe, amelyet a gyulladásos  folyamat lefolyása szerint többször is megismételhetünk. Kifejezett gyulladás esetén akár párakötés, vagy általános gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat a fájdalomcsillapítás mellett.

A külső hallójárati gyulladás megelőzése érdekében célszerű a nyári szezon előtt fül-orr-gégészeti szakrendelésen a külső hallójárat kitisztítását kérni. Úszáskor, fürdéskor figyeljünk, hogy a fülbe lehetőleg víz ne kerüljön! Ha a fülbe mégis víz kerül, úgy úszást követően azt finoman ki kell itatni, a huzatot kerülni kell! Ismételten fellépő külső hallójárati gyulladások esetén úszáskor egyéni uszodai védő fülilleszték használata ajánlott. Ez egy egyedi lenyomat alapján készülő, a külső hallójárat alakjának megfelelő, speciális szilikon védő füldugó.

Amennyiben azonban a fenti tünetek mégis fellépnek, úgy a hatékony kezelés megkezdése érdekében mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz kell fordulni!



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …