Az endokrin rendszer legfontosabb feladata, szervezetünk élettani folyamatainak szabályozása (kiemelten: fehérje,- szénhidrát-, zsíranyagcsere, só-, vízháztartás, nemi mirigyek működésének, sejtek energia háztartásának, a csontanyagcsere irányítása), s egyben belső környezeti állandóságának biztosítása hormonok segítségével. A hormonok a belső elválasztású mirigyek termékei, amelyek a véráramlásba kerülve a különböző szervek működését elősegítik, vagy éppen gátolják.
Milyen panaszokkal foglalkozik az endokrinológus szakorvos? Sok panasz, tünet, betegség az endokrin rendszer zavaraira vezethető vissza. Sokszor maguk a páciensek sincsenek tisztában azzal, hogy tüneteikkel endokrinológushoz kellene fordulniuk. Az endokrinológus szakorvos a hormonháztartás felderítésével foglalkozik.
Ide tartoznak a következő panaszok, betegségek:
- A cukorbetegség, ennek fiatalkori és időskori típusai, valamint a későbbi cukorbetegséget megelőző állapotok (inzulinrezisztancia) korai felismerése, kezelése.
- A pajzsmirigy betegségek, mint például a pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis), vagy túlműködés (hipertireózis), göbös strúma, a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek kezelése.
- A férfi nemi működés zavarainak hormonális vizsgálata (impotencia, férfi meddőség).
- Az agyalapi mirigy (hipofízis) működészavarainak vizsgálata, ide tartoznak a tejtermelés zavarai (rendellenes tejtermelés), a vízháztartás zavarai, és a növekedés zavara.
- A mellékvesekéreg és -velő működésének vizsgálata magasvérnyomás-betegség és a kövérség illetve elhízás esetleges hormonális okainak kiderítése.
- A mellékpajzsmirigy működésének vizsgálata, és a csontritkulás hormonális okainak felderítése.
Nők esetében számos olyan tünet, panasz lehet, amelyek endokrinológiai vizsgálatot igényelhetnek. Ezek az alábbi betegség tünetek lehetnek:
- a petefészek-működés zavarai
- menstruációs zavarok
- valamint a női terméketlenség, azaz a meddőség hormonális okainak felderítése, a szőrnövekedés zavarainak vizsgálata.