Férfias témák – nemcsak macsók figyelmébe… – prosztata
A férfiak Achilles-sarka az egészségmegőrzés területén a prosztatájuk. Egy közelmúltban készült online felmérés eredményei szerint a férfiak több mint felének vannak urológiai jellegű panaszai, és bár jobban tartanak a vizelési és szexuális zavaroktól, mint a fájdalomtól, mégis több, mint harmaduk soha vagy nagyon ritkán jár csak szűrésre.
Kezdjük az alapoktól!
A prosztata, magyarul dülmirigy, a férfiak húgyhólyagja alatt elhelyezkedő, járulékos nemi mirigy, amelyen keresztül halad a húgycső. Mirigyállományból, kötőszöveti állományból és simaizomszövetből áll. Az általa termelt váladék az ondóhólyagok váladékával keveredve képezi az ondófolyadékot, a spermát, amely a magömlés során a húgycsövön keresztül ürül.
A prosztata mérete: a dülmirigy a a serdülőkor végére éri el teljes méretét. Az újszülöttkori 1-2 gramm tömegű szerv felnőtkorra 18-20 gramm lesz – ami nagyjából egy szelídgesztenye méretének felel meg.Idősebb korban mérete ettől eltérhet, mérete növekedhet.
A prosztata főbb szerepei: a prosztata szerepe elsősorban a megtermékenyítésben van. Az általa termelt váladék csökkenti az ondó sűrűségét, illetve a hímivarsejtek mozgásához is hozzájárul. Ezen kívül, mivel lúgos kémhatású, így semlegesíti a hüvely savas pH-ját, ezáltal a spermiumok hüvelybeni élettartama nő. A szaporodásban betöltött szerepén kívül, a vizeletürítésért is felelős. Mégpedig úgy, hogy a prosztata simaizmai összehúzódnak és nyomást gyakorolnak a húgycsőre. Ezért a vizeletürítéssel összefüggésben álló panaszok prosztatagondról (fertőzésről, daganatos elváltozásról) árulkodhatnak. A fenti két területen kívül nem szabad elfelejteni a prosztata jelentőségét az alsó húgyúti szervek fertőzéseivel szembeni védekezésben.
Melyek leggyakoribb prosztata betegségek: általában elmondható, hogy a középkorú férfiak közel fele tapasztal valamilyen prosztata rendellenességet, amelyre többnyire a gyakorta jelentkező vizelési problémák hívják fel a figyelmet.
Prosztatagyulladás
45 éves kor alatt legjellemzőbbek a gyulladások. A prosztatagyulladás lehet heveny, vagy leggyakrabban idült (krónikus). A betegséget legtöbbször enyhe alhasi, keresztcsonti, heretáji fájdalom jelzi. De a tünetek között szerepel még a szexuális élet zavara, a fájdalmas magömlés, a merevedés minőségének romlása, illetve a csökkenő nemi vágy. Prosztatagyulladás esetén ágynyugalom, antibiotikum kúra javasolt, általában 8-14 nap elteltével megszűnhet a gyulladás. Amennyiben a gyulladás krónikus, hosszabb antibiotikum kezelés szükséges, mindemellett kerülendők az alkohol, és a fűszeres ételek.
Amennyiben problémája van érdemes felkeresnie urológiai szakorvosunkat. A problémáit leggyakrabban a prosztatagyulladás, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, illetve a dagantos megbetegedése okozza.