Füldugulás
A fülzsír külső hallójáratunkban történő termelődése teljesen természetes jelenség. Ennek mennyisége azonban egyénenként igen széles határok között változhat. Egyeseknél ez olyan mértékű lehet, hogy időről időre szükségessé válhat a fültisztítás, pláne, hogy ha az átlagosnál szűkebb külső hallójáratban a fülzsír összegyűlve megreked és nem tud magától kiürülni.
Nyáron úszáskor, vagy csak fürdéskor bármikor a fülbe kerülő víz hatására a fülzsír megduzzadva teljesen el is zárhatja a fület füldugulást, halláscsökkenést, illetve fülzúgást okozva. Ezen kellemetlen tünetekhez ráadásul fájdalmas külső hallójárati gyulladás is társulhat, ugyanis a fülben lévő vizes fülzsír feláztatva, irritálva a külső hallójárat finom bőrét annak gyulladásához, duzzanatához vezethet tovább súlyosbítva az összes tünetet.
A nyári szezon, nyaralás megkezdése előtt célszerű elejét venni a fenti problémáknak azáltal, hogy fül-orr-gégész szakorvos a szem ellenőrzése mellett, vagy ha szükséges, akkor mikroszkópos nagyítás alatt gondosan kitisztítja a külső hallójáratot, illetve amennyiben már gyulladás is kialakult, úgy ezt követően a kitisztított hallójáratban megfelelő helyi kezelést alkalmaz.
Semmiképp sem célszerű saját kezű fültisztítást, fülkezelést végezni, mert ennek során egyrészt a fülzsír rendszerint csak még jobban befelé tömődik, másrészt külső hallójárati sérülés, fülvérzés is lehet a végeredmény. A népi gyógymódként számon tartott kövirózsa cseppek is tisztítás nélkül a fülzsír duzzanatát, hallójárati irritációt okozhatnak.