Fültisztítás veszélyei
A hallójárat egészségének védelmét biztosító fülzsír a levált hámsejtekkel,valamint a bejutott szennyező anyagokkal együtt természetes módon ürül. Nincs tehát szükség különösebb tisztításra,elegendő rendszeresen megmosni és megtörölni a hallójárat bemenetét.
A leggyakoribb hiba a fültisztító pálcika nem megfelelő használata,hiszen ilyenkor befelé,a dobhártya irányába toljuk a fülzsírt,amelyre további zsír-és szövettörmelékek rakódnak,így elzárva a hallójáratot. Ha az átlagosnál több vagy sűrűbb fülzsír termelődik,vagy ha porosabb,párásabb ,nedvesebb helyen dolgozunk körültekintőbben kell eljárnunk a fültisztítás során.
Sok olyan páciens van,aki fültisztító pálcika okozta hallójárat-gyulladással vagy hallás romlással keresi fel a fül-orr-gégészeti rendelést. Elegendő egy kis hámsérülés ahhoz,hogy nagy kiterjedésű gyulladás alakuljon ki a hallójáratban. Akár az is előfordulhat,hogy annyira betoljuk a pálcikát,hogy megsérül a dobhártya károsodást okoz a középfülben lévő hallócsontocskákon. A hallójáratgyulladás fájdalommal,átmeneti halláscsökkenéssel és idegentest érzéssel járhat.
Ilyenkor már nem elégségesek a házi praktikák,mindenképpen fül-orr-gégészhez kell fordulni,aki egy néhány perces fájdalommentes beavatkozással távolítja el a bennrekedt váladékot. A hallójárat kimosása vagy a fülzsír horoggal való eltávolítása után a halláscsökkenés megszűnik. Gyulladás esetén gyógyszeres kezelést is alkalmaznak.