Gyakori vizelési inger esetén kerülendő

Gyakori vizelési inger esetén kerülendő

Átmeneti gyakori vizelési ingert akár az étkezési szokások vagy bizonyos gyógyszerek is előidézhetnek, a tartós vizelettartási nehézség hátterében azonban legtöbbször szervi eltérések állnak. Az alábbiakban csokorba szedett étkezési szokásokra odafigyelve, a gyakori vizelési inger szabályozható. Természetesen, bakteriális fertőzés, vagy szervi elváltozás esetén az étkezési szokások megváltoztatása nem elégséges – a panasz kezeléséhez urológus szakorvosra van szükség!

Túl sok folyadék

Egészségünk érdekében elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, ám ezt sem szabad túlzásba vinni. Napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása ajánlott, és annak nagy részét a nap folyamán érdemes elfogyasztani, hogy az éjszakai alvást ne kelljen vizeletürítéssel megzavarni.

Túl kevés folyadék

Elsőre jó taktikának hangzik a folyadékbevitel csökkentése, ám ez visszaüthet, mivel számos probléma adódhat a nem megfelelő folyadékbevitel miatt.

Alkohol-fogyasztás

Az alkohol dehidratálja a szervezetet, mégpedig úgy, hogy növeli a vizeletürítések számát:  a sör, a bor és a röviditalok mind húgyhajtó hatásúak, a hólyag gyors telődéséhez és néha sürgető vizelési ingerhez vezetnek.
Az alkohol az agy azon részeit is befolyásolja, melyek a hólyagürítésre vonatkozó parancsot szállítják, rontja a helyzetértékelő képességet, ezáltal nem biztos, hogy a vizelési inger időben tudatosul.

Koffein-fogyasztás

A koffein vízhajtó hatású, gyakori vizelési ingert vált ki. Nem csak a kávé- és teafogyasztást kell csökkenteni, hanem a csokival is óvatosnak kell lenni!

Savas ételek és italok fogyasztása

A citrusfélék, a kávé, tea és paradicsom mind olyan ételek, melyek ingerlik a hólyagot. A szénsavas üdítőitalok szintén gyakori vizelési ingert váltanak ki. Amennyiben pezsgőt vagy habzó bort kíván, ne feledje, hogy a szén-dioxid mellett azok alkoholtartalma is növeli a hiperaktív hólyag szindróma tüneteit.

Csípős ételek fogyasztása

Chili, wasabi, salsa szósz. Ezek nem csak az ízlelőbimbókat készítik ki, vagy a szemet irritálják, hanem a húgyhólyagot is.

Édesítőszerek alkalmazása

A cukor, a méz és a mesterséges édesítők is kiválthatnak gyakori vizelési ingert.

Egyes gyógyszerek 

Egyes antidepresszánsok, izomlazítók és magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek szintén növelhetik a vizelet ürítések számát. Egyes gyógyszerek, például a nyugtatók, az altatók, néhány vérnyomáscsökkentő, szívgyógyszer befolyásolhatják a hólyag szabályozását. Mások, például húgyhajtók, izomlazítók és antidepresszánsok is okozhatnak inkontinenciát. Műtétet követően, az altatás után átmenetileg túlfolyásos inkontinencia alakulhat ki.

forrás: webbeteg.hu, Dr. Zsuga Judit
 



Comments for this post are closed.

Korai stádiumban sikerrel gyógyítható!

A prosztatarák is azon betegségek közé tartozik, amelyek a korai fázisban még tünetmentesek. A később jelentkező …

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …