A gyomorégés nem gyomorrontás!

A gyomorégés nem gyomorrontás!

Nyáron jellemzően megnő az esélye a gyomorrontásnak – különösen a szabadosabb táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek miatt.

Jellegzetes tünetek

A gyomorrontás nem betegség, hanem tünetek összessége, amely magában foglalja a puffadást, az émelygést és a böfögést is. Hátterében jellemzően az áll, hogy a gyomorsav kapcsolatba kerül az emésztőrendszer nyálkahártyájával, amely rendkívül érzékeny. Ha megbomlik az egyensúlya, irritációt és gyulladást válthat ki. A jelenséget az esetek többségében az evés, ivás, esetleg fertőzés váltja ki. A gyomorrontást el kell különíteni a gyomorégéstől (refluxtól), ugyanis ez utóbbi főleg közvetlenül evés után jelentkezik és tipikusan a mellkasban, a nyelőcsőben okoz kellemetlen érzést. Ugyanakkor jó néhány tünet közös, mint például a hányinger, böfögés, puffadás. Mikor kell komolyan venni a gyomorrontást? Például amikor túl gyakran jelentkezik, ugyanis ez akár a gyomorrák egyik jele is lehet. Ha tehát két hétnél hosszabb ideig tartanak a panaszok, ha étvágytalanságot, fogyást, véres székletet, izzadást, mellkasi, nyaki fájdalmat tapasztalunk, esetleg besárgulunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz!

A gyomorrontás leggyakoribb okai

Túl sok, túl gyors evés, zsíros, fűszeres ételek, sok csokoládé, alkohol, koffein fogyasztása, epekő, gyomorhurut, Helicobacter pylori fertőzés, hasnyálmirigy gyulladás, idegesség, érzelmi megrázkódtatás, elhízás, dohányzás, bizonyos gyógyszerek (például antibiotikumok).

Hogyan lehet diagnosztizálni és kezelni?

Az egyszerűen, gyorsan múló gyomorrontás nem igényel orvosi kezelést, csak néhány nap diétázást, kortyonként fogyasztott vízzel. csupán a már korábban felsorolt esetekben érdemes szakemberhez fordulni. A kivizsgálás első lépése a panaszok kikérdezése és a tapintásos vizsgálat. Amennyiben szükségesnek tűnik, elrendelhetünk vérvizsgálatot, és végezhetünk endoszkópos vizsgálatot, különösen, ha a páciens nem reagál a korábbi kezelésre vagy részletesebben szeretnénk megvizsgálni a hasat. Nyomozhatunk Helicobacter pylori fertőzés után, megvizsgálhatjuk a májfunkciót és nagy segítséget jelenthet egy hasi ultrahang készítése is. Egyes esetekben hasi CT kép is szükségessé válhat, de erről minden esetben csak szakember dönthet. A kezelés természetesen a pontos ok ismeretében dől el, van, akinél csupán az életmódon kell változtatni, van, ahol a gyógyszeres kezelés segíthet, és ahol kiderül, hogy lelki okok állnak a háttérben, akár a stresszkezelés hatására is megszűnhetnek a panaszok.

(Forrás: Oxigén Medical)

Központunkban belgyógyász szakorvosaink állnak az Ön rendelkezésére, annak érdekében, hogy panaszai mielőbb megszűnhessenek.



Comments for this post are closed.

Korai stádiumban sikerrel gyógyítható!

A prosztatarák is azon betegségek közé tartozik, amelyek a korai fázisban még tünetmentesek. A később jelentkező …

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …