Hagyományos kínai gyógyítási módszerek légúti fertőzés esetén

Hagyományos kínai gyógyítási módszerek légúti fertőzés esetén

A légúti fertőzések kezelésében a talán leghatalmasabb és legdifferenciáltabb eszköztárat a kínai gyógynövényes terápia kínálja. Segítségével az akut, lázas fertőzéseket és a krónikussá vált folyamatokat egyaránt sikeresen lehet kezelni. Azonban a kínai orvoslás gyógynövényei nem valók laikusok kezébe, mivel a kínai orvosságok rendkívül erősek és specifikus hatásúak.

A kínai gyógynövény-terápia legfontosabb növényei

Az akut fertőzéseknél adott gyógynövények nagy csoportját – szükség szerint – melegítés, hűtés, tünetenyhítés, lázcsillapítás céljából vagy azért adják, hogy a lebénult immunrendszernek segítsenek ismét talpra állni. További cél lehet a verejtékezés fokozása vagy csillapítása.

A kínai gyógynövény-terápia több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Alkalmazása során minden páciens személyre szabott receptet kap, ezért alábbi gyógynövények használata kizárólag hagyományos kínai orvos, vagy fitoterapeuta felügyelete mellett alkalmazható:

A csikófarkfű (Ephedra sinensis) melegítő és serkentő hatású, a krizantémvirág (Flos chrysanthemi) torokfájásra vagy a szemek érintettsége esetén alkalmazható jó eredménnyel.

Amikor a nyirokrendszer érintett, fáj a beteg torka, nyirokcsomói megduzzadnak, hűtő és méregtelenítő növényeket érdemes használni: pl. a Forsytiae nevű növény termését.

További növénycsoportot kell alkalmazni, amikor bőséges a slejm termelődése: a régi, letapadt, besűrűsödött slejmet fel kell hígítani, és csillapítani a köhögést. Elő kell segíteni a slejm kiválasztását és kiürítését, a nyálkahártyákat nedvesíteni kell. E célból többek között az Európában is honos keserű mandula magját (Semen armenicacae amarae) kaphatja a beteg.

A sorozatos fertőzés által kimerített, elgyötört és sérülékennyé vált nyálkahártyák regenerálódását segíti pl. a Mou-Tan, egy pünkösdi rózsafajta (a Paeonia suffruticosa) gyökerének kérge.

Tünetek gyors enyhítése akupunktúrával

A mutatóujjtól induló és az orrunk mellett végződő vastagbél-meridiánon számtalan, az orrnyálkahártyára és a melléküregekre ható akupunktúrás pont található. Ezek akupunktúrás kezelésével gyorsan, hatékonyan feloldható az orrdugulás, a váladék kiürülése és csillapíthatók a fájdalmak is.

A legfontosabb pontok, amelyek akupresszúrás kezelésre is alkalmasak:

  • Vab. 1 – torokfájásra,
  • Vab. 4, 10, 20 – főképp utóbbi az orrdugulás megszüntetésére,
  • Tüdő 7 – asztma ellen,
  • Tüdő 11 – rekedtség ellen,
  • Húgyhólyag 2 – orrdugulásra.

A fentiek mellett általában a gyomormeridiánon (a toxikus salakanyagok „megemésztéséért” és a nyálka feldolgozásáért felel) található pontok közül is kezelünk néhányat. A szénanátha tüneteinek enyhítésében igen hatásosak a hát felső részén (pl. H 11-13) elhelyezkedő pontok, amelyek feladata az olyan tünetek enyhítése, amit a kínaiak „szél-hőség támadásnak” neveznek – ez magyarul az immunológiai hiperaktivitás fékezését jelenti.

Forrás: Természetgyógyászat Magazin



Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …