Hogyan működik a vese?
A veseelégtelenség kóros veseműködés, amikor a vesék képtelenek a mérgező anyagokat megfelelően eltávolítani a szervezetből. Veséink nagyon sokáig képesek elvégezni a feladatukat akkor is, ha már drasztikusan, visszafordíthatatlanul károsodtak. Amikor azonban bekövetkezik a teljes veseelégtelenség, akkor a mérgező salakanyagok koncentrációja megemelkedik a vérben, ezt a jelenséget urémiának hívják.
A vesékben hozzávetőlegesen körülbelül 800.000 azonos felépítésű működési alapegység, úgynevezett nefron (nephron) van, ezek végzik a vér átszűrését. Mint minden szervünk, a vese is öregszik, ezért idősebb korban egyre kevesebb működőképes nefron van. Ám mivel a vesék kapacitása többszöröse annak, mint amennyire valóban szükség van, ezért ez nem okoz problémát az egyébként egészséges, idős embereknél.
A veseelégtelenségnek két típusát különböztetjük meg:
- Akut (heveny) veseelégtelenségnél a veséket hirtelen éri károsító hatás, amiatt a vesék kis időre leállhatnak, de ezt követően részben vagy . teljesen ismét működőképessé válnak. Ez az állapot bekövetkezhet nagy vérveszteség (tehát például baleset) következtében, de okozhatja vérmérgezés is. A nagy mértékű kiszáradás szintén átmeneti veseleállással járhat, ezért például heveny hasmenéssel járó állapotoknál ez is előfordulhat.
Egyes gyógyszerek vagy kemikáliák is kiválthatják a vese részleges leállását, antibiotikumok (például a gentamicin és a streptomicin) szedése esetén, fájdalomcsillapítók (például az aszpirin és az ibuprofen) rendszeres és túlzott használatakor is kialakulhat ez az állapot, illetve egyes vérnyomáscsökkentők és röntgen-kontrasztanyagok is kiválthatják.
Olyankor is kialakulhat akut veseelégtelenség, amikor a vizelet elfolyása zavart szenved: ha például vesekő, daganat, sérülés, megnagyobbodott prosztata miatt a vizelet nem tud távozni.
- A krónikus (idült) veseelégtelenség egy olyan progresszív állapot, amikor a vesék hosszú idő (gyakran több év) alatt, visszafordíthatatlanul károsodtak. Ez az állapot az esetek kétharmadában cukorbetegség, illetve magas vérnyomás miatt alakul ki. A fennmaradó eseteket érkárosodás, fertőzés, az immunrendszer betegsége miatt bekövetkező veseállomány-gyulladás, örökletes megbetegedés, vesekárosító gyógyszerek hosszú ideje történő szedése (pl.: analgetikus nefropátia) váltja ki. Ilyen betegség a nagyon gyakran recept nélkül, vagy receptre felírt fájdalomcsillapítókat hosszú ideig (akár évekig is) napi rendszerességgel szedőknél alakul ki.
Az első tünetek, amelyek arra késztethetik Önt, hogy azonnal forduljon orvoshoz:
a fáradékonyság, a gyengeség, a fejfájás, az étvágytalanság, a fogyás, a szomjúság, mozgásra jelentkező nehézlégzés.