Humán papillomavírus (HPV)

Humán papillomavírus (HPV)

A vírusoknak szerepe lehet számos rosszindulatú daganat (pl. méhnyakrák, péniszrák, szájüreg-garatrák, végbélrák) illetve a genitális régió, valamint a kéz és a láb szemölcseinek kialakulásában. Orvosilag legfontosabbak a nemi úton terjedő típusok, melyeket az alacsony (nem rákkeltő) és a magas (rákkeltő) rizikójú kategóriákba soroljuk.

A HPV család több mint 150 tagot számlál, így a HPV említésekor nem egy kizárólagos vírusról beszélünk.  Az emberek 80%-a élete során megfertőződik valamelyik HPV-vel, ám döntő többségük rövid időn belül szövődménymentesen gyógyul. A HPV a leggyakoribb szexuális úton (akár orális vagy anális szexszel is) terjedő vírusfertőzés. Mivel a férfiakban kisebb eséllyel okoz megbetegedést, így sokszor tünetmentes hordozói és terjesztői a fertőzésnek.

Ezen vírusok szexuális érintkezés során megfertőzhetik a méhnyakat, a péniszt, a vastagbelet, a szájüregi képleteket és a gégét. Ezt követően hosszú ideig lappanghat a hámban, 90%-ban pedig 1-2 év alatt magától is eltűnhet a szervezetből. Ha a folyamat előrehalad, évek-évtizedek alatt a vírus a mélyebb sejtrétegekbe kerülve szabályozás nélküli sejtszaporodást okoz. Ez a kontrollálatlan sejtburjánzás okozza a méhnyakrákot (más néven cervixcarcinomát), a pénisz-, vastagbél-, illetve szájüregi- és gégerákot.

Az alacsony rizikójú törzsek (HPV 6, 11) elsősorban a nem rákos megbetegedések, a genitális szemölcsök (condyloma acuminatum) kialakulásáért felelősek. Ezek barázdált felszínnel rendelkező rizsszem méretű kinövések, melyek vérzésre hajlamosak lehetnek. Leggyakrabban a női, illetve a férfi nemi szerveken jelennek meg. Anális-, illetve orális szex következtében a végbélnyílás környékén (esetleg a végbélben) és a szájüregben vagy a garatban is kialakulhatnak condylomák.

A nem szexuális úton terjedő vírustípusok egészségügyi kockázata minimális, bőrérintkezéssel terjednek és kisebb méretű szemölcsöket okoznak.

Megelőzés: Mivel a HPV fertőzés nem gyógyítható, így nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megelőzésre, melynek segítségével csökkenthető pl. a méhnyakrákos esetek száma. A megelőzésnek 3 hatékony módját ismerjük:

Védőoltás: többféle készítmény is van a piacon. Az ún. első generációs vakcinák 10 évesek. Ezek a leggyakoribb 2, illetve 4 típus ellen nyújtanak védelmet. A második generációs vakcina, mely az EU-ban – így hazánkban is – elérhető, már 9 HPV törzs ellen véd 90-95%-os eséllyel. A méhnyakrák megelőzésére mindhárom alkalmas, a 4- es és 9-es viszont a condyloma kialakulásával szemben is védelmet jelent. Az oltások közül Magyarországon 2014. óta a 2-es típusút ingyenesen igényelhetik a szülők 7. osztályos, 12. életévüket betöltött lányaik számára, a Nemzeti Oltóprogram keretében. Mivel azonban condyloma, illetve bizonyos tumoros megbetegedések fiúkban is kialakulhatnak, nekik is érdemes beadatni az oltást.

Nőgyógyászati szűrővizsgálat, méhnyakszűrés: a cervixcarcinoma rákmegelőző állapota évekig is fennállhat, és időben felismerve szövődménymentesen gyógyítható, ezért fontos az évenként végzett szűrővizsgálat. A vizsgálat során a nőgyógyász szakorvos egy speciális kefe vagy fémeszköz segítségével mintát vesz a méhnyak sejtjeiből, a citopatológus pedig ezen kenet vizsgálatával megállapítja, hogy van-e bármilyen pozitív elváltozás. A látott elváltozások hátterében igen sok ok állhat így, ha az eredmény elváltozást ír le, akkor a vizsgálat ismétlése szükséges, önmagában nem jelent egyből rákmegelőző állapotot.

Méhnyakon végzett műtét: a prevenció harmadik lépcsője, mely kialakult méhnyakrák-megelőző állapot esetén végzendő a nőgyógyász által. Így meggyógyítható a beteg.

Védekezés: a szexuális úton terjedő típusokkal szemben a fogamzásgátló eszközök közül egyedül az óvszer nyújt védelmet, de sajnos ez sem 100%-os, viszont mindenképpen jobb, mint a semmi. Ugyanis a HPV meg tud telepedni a belső comb felszínén így, ha az óvszer külseje behatolás előtt hozzáér ehhez a bőrfelülethez, utána a behatolás során bekenhető a hüvelybe!


Bejelentkezés


Comments for this post are closed.

Korai stádiumban sikerrel gyógyítható!

A prosztatarák is azon betegségek közé tartozik, amelyek a korai fázisban még tünetmentesek. A később jelentkező …

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …