Kardiológia preventív célból.
“Megéri a szívfájdalom azt a pár percnyi boldogságot, amiben részesülünk. És az összetört szív darabkái összeilleszthetők”
DE VANNAK ESETEK AMIKOR MÉGSEM MŰKÖDIK A FENTI IDÉZET, ILYENKOR VAN SZÜKSÉG KARDIOLÓGUSRA!
A kardiológia (szívgyógyászat) elsősorban a szív betegségeinek megelőzésével, diagnosztikájával, kezelésével foglalkozik, de a kardiológusok munkája jelentős részét a megelőzésre fordított erőfeszítés teszi ki. A kardiológus feladatai közé tartozik a ritmuszavarok, az érelmeszesedés okozta koszorúér-betegségek, a szívbillentyű zavarok, valamint a szívelégtelenség diagnosztizálása és kezelése, és a vérzsír eltérések korrigálása.
Legfontosabb megemlíteni azt, hogy a szív a működése közben vizsgálható, így sok mindent képes megmutatni magáról. Láthatjuk az alakját, nagyságát, a billentyűk működését. Mérhető a szívüreg, az üregek közti kóros irányú véráramlás, a kamrafal vastagsága. Képet kapunk a szív teljesítőképességéről, pumpafunkciójáról. Meg tudjuk állapítani, hogy volt-e korábban lezajlott szívizomelhalás, van-e fejlődési rendellenessége vagy tumoros elváltozása.
A kardiológia a köztudatban még mindig azonos az EKG vizsgálattal, holott az EKG a szív elektromos működésének leképezésével csak egy kicsiny része a kardiológiai diagnosztikának. Az EKG fontos adalék a kardiológiai diagnosztikában, de sajnos nem átfogó kardiológiai módszer. Ezt a XX század elején gondolták, amikor is még más kardiológiai műszeres vizsgálómódszer nem létezett. A vértelen kardiológiai diagnosztikában fordulópontot jelentett a kardiológiai ultrahang (szív ultrahang, echokardiográfia) bevezetése, mely a 80-as évektől a kardiológia egyik legfontosabb alapvizsgálatává vált.