Kívül szép piros, belül meg ki tudja mi van?

Kívül szép piros, belül meg ki tudja mi van?

Hasi panaszok (fájdalom, emésztési zavarok-hasmenés, székletürítés változása, puffadás, étvágytalanság, nagymérvű fogyás) esetén az ultrahang az első diagnosztikai lehetőség!. Gyors, hatékony és pontos, fájdalommentes vizsgáló módszer, káros hatások nélkül, ezért ultrahang vizsgálat bármilyen életkorban végezhető

A hasüregi, a kismedencei szerveket vizsgálatára alkalmas: máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, húgyhólyag, nőknél a méh, a petefészkek, férfiaknál a here, a prosztata egyaránt vizsgálható ultrahanggal. Segítségével a hasüregben futó nagyobb erekről, a nyirokcsomókról is vélemény alkotható.

Az ultrahangos képalkotás olyan fontos és hasznos eljárás, amelyre a gyógyítás számos területén feltétlenül szükség van. Alkalmas a ciszták, vagy egyéb kóros növedékek észlelésére a májban, lépben, vagy hasnyálmirigyben. Segítségével kimutatható a lép megnagyobbodása, vagy például a vese- és epekő is. Vizsgálhatóak a hasüreg nagyobb erei és nyirokcsomói is. A daganatos elváltozások áttéteinek diagnózisában is alkalmazható. A kismedencében pedig a méh, petefészkek, petevezetékek, húgyúti szervek, prosztata és herék vizsgálatára. A gyomor- és bélrendszer területén jelentkező panaszok esetében, a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel valamely szervi elváltozásnak, és azt további eszközös vizsgálatoknak - pl. vastagbéltükrözés, gyomortükrözés, CT, stb - kell tisztázniuk. Gyors, hatékony és pontos, fájdalommentes vizsgáló módszer, káros hatások nélkül, ezért ultrahangvizsgálat bármilyen életkorban végezhető.

Hogyan készüljön a hasi ultrahang vizsgálatra?

A hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni, ami azt jelenti, hogy a vizsgálat előtt 6 órával szabad étkezni utoljára, csak csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz fogyasztható közben. Vizsgálat előtti napon kerülni kell a hüvelyes zöldségek fogyasztását, valamint a gázképző ételeket („K” betűs ételek: kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, karfiol, stb.) A vizsgálathoz szükséges, hogy a hólyag telt legyen, ez segíti a kismedencei szervek (férfi és női ivarszervek) pontosabb megítélését. A vizelettel telt hólyag akusztikus ablakként viselkedik, segíti az ultrahang nyalábok terjedését.

Hogyan zajlik a hasi ultrahang?

A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat általában háton fekve történik egy speciális vizsgálófej, és egy úgynevezett vízoldékony kontakt gél segítségével, amit a vizsgálandó területre viszünk fel. A vizsgálat során fontos, hogy mozdulatlanul feküdjünk és kövessük a vizsgáló orvos utasításait. Olykor előfordul, hogy valamely oldalra kell elfordulni, hogy egyes szerveket jobban meg lehessen ítélni. A vizsgálat végén a zselé egyszerű mozdulattal letörölhető, nem hagy nyomot.

A legjobb védekezés a korai felismerés!



Comments for this post are closed.

Korai stádiumban sikerrel gyógyítható!

A prosztatarák is azon betegségek közé tartozik, amelyek a korai fázisban még tünetmentesek. A később jelentkező …

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …