Krónikus légúti betegségek
A pulmonológia, más néven tüdőgyógyászat az orvostudomány azon szakterülete, amely a légutak és a tüdő megbetegedéseivel foglalkozik. A tüdőgyógyászat körébe tartozó betegségek: allergia, asztma, tüdőgyulladás, tüdődaganat, krónikus légúti gyulladás a hörgők szűkületével, amely csak részben reverzibilis (COPD), tüdőembólia, tbc, reflux betegség légúti tünetei. Műszeres vizsgálok: allergia teszt, légzésfunkció.
Különösen nagy figyelmet kell szentelni a COPD, vagyis a krónikus obstruktív légúti betegségnek: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint jelenleg az ötödik leggyakoribb haláloknak számít.
Problémák amikkel keresse fel szakrendelésünket
-
- légúti allergia, szénanátha
- köhögés
- légzési nehézség
- mellkasi fájdalom
- fulladás
- Asztma (asztma) felnőtt és gyermekkorban
- Tüdőgyulladás
- krónikus obstruktív tüdőbetegség(COPD)
- tüdő tubercolosis(TBC) (tuberkulózis)
- Légúti panaszokkal járó nem légúti betegségek kezelése
COPD = krónikus gyulladásos légzőszervi betegség, amely a légutak csak részben reverzibilis szűkületével jár, fő oka a dohányfüst expozíció. Tünete a krónikus köhögés, köpettermelődés, egyre súlyosbodó nehézlégzés.
Reflux betegség légúti tünetekkel.
A reflux betegségben a gyomorfenék (tartalom) a nyelőcsőbe, a szájba, és a légúti rendszerbe jutva klinikai tüneteket, valamint reverzibilis vagy irreverzibilis szervi (nyelőcső, garat, légutak) károsodásokat okoz.
Típusos tünet a gyomorégés, savas felböfögés.
Az atípusos tünet utánozhat szívbetegséget (mellkasi fájdalom, ritmuszavar), légúti betegséget (gombócérzés a torokban, rekedtség, torokégés, kaparás, krónikus köhögés) szájüregi betegséget (fogérzékenység, szájszag, fogkopás).
Asztma esetén a gyógyszeres kezelés segítségével például nemcsak csökkenthetők illetve megszüntethetők, de adott esetben meg is előzhetők a betegség tünetei (megelőző vagy fenntartó, illetve rohamoldó szerek segítségével).
A kivizsgálás folyamata
A kivizsgálás gyakran egy általános felméréssel kezdődik a beteg körülményeit illetően: van-e olyan örökletes betegség, amely befolyásolhatja a tüdő állapotát, ki van-e téve mérgező vagy fertőző anyagoknak, stb.
A diagnózis felállítása során a tüdőgyógyászok gyakran használnak különböző képalkotó eljárásokat, mint a CT és az MR. Az allergiatesztekhez pedig a vérvizsgálatot vagy a bőrpróbát, úgynevezett Prick tesztet szokták alkalmazni, de ezen kívül használják még a spirometriát (légzésfunkciós vizsgálat, segít a tüdő állapotának felmérésében) és a vérgázvizsgálatot is.
A vizsgálatoktól függően szükség lehet gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelésre, vagy akár műtéti beavatkozásra is. A gyógyszeres kezelések elvégzésének két módja van: belégzés által, vagy szájon át.
Egyes betegségek ezek segítségével gyógyíthatok, de vannak olyanok is (pl. COPD), amelyek esetében csak a tünetek csökkenthetők és az életminőség javítható.
Említést kell tenni továbbá a tüdőt érintő szisztémás gombafertőzésekről, a vírusok okozta hörgőgyulladásról, a bronchiektáziáról is, mely a hörgők visszafordíthatatlan tágulatát jelenti.
A stressz, pánik és félelemhatására jelentkező hiperventillációs szindrómával ugyancsak érdemes a tüdőgyógyászt keresni - a pszichológus, pszichiáter mellett.
Ne felejtse az időben megkezdett kezeléssel a betegségek lefolyása lelassítható.