Mik azok a krónikus sebek?
A krónikus sebeket a köznyelvben leggyakrabban fekélynek nevezik, az orvosi szaknyelv az ulcus megnevezést használja. Ezek a sebek jellemzően nem külső hatásra (pld. vágás, égés) alakulnak is, hanem annak következtében, hogy a seb területén valamilyen okból romlik a vérkeringés, a bőrszövetek tápanyag ellátottsága csökken és a bőr „elhal”. A már kialakult fekély gyógyulását a megromlott keringés tovább hátráltatja.
A nehezen gyógyuló sebek, fekélyek problémája a népesség jelentős hányadát érinti, hozzávetőleg minden ötvenedik embert. A szaknyelven krónikus sebnek nevezett tünetek az átlagéletkor emelkedésével és az életmódbeli változásokkal párhuzamosan egyre gyakrabban jelennek meg, de a modern kezelési lehetőségeknek köszönhetőn a gyógyulási kilátások is jobbak. A sebkezelés sikeressége függ a seb higiéniai állapotától, a sebágy előkészítésétől, a sebkötöző anyag kiválasztásától, az egészségügyi szakemberek tapasztalatától és a beteg állapotától.
A krónikus sebek leggyakrabban valamilyen betegség miatt alakulnak ki, mint például lábszárfekély, cukorbetegség, daganatok, fertőzések. Fontos, hogy minél hamarabb diagnosztizáljuk a sebet, illetve annak okát, mert az esély a teljes és gyors gyógyulásra annál magasabb.
A krónikus sebek kezelésének egyik legjobb módja a prevenció, illetve a rendszeres szakorvosi gondozás. Ilyen szakorvosok lehetnek – az alapbetegségtől függően – diabetológus, angiológus, érsebész, sebész, bőrgyógyász.
A Benyovszky Orvosi Központban a szakorvosi háttér rendelkezésre áll, egy helyen kezelhetőek és előzhetőek meg a problémák.