Mire utal a gyereknél a kellemetlen lehelet?

Mire utal a gyereknél a kellemetlen lehelet?

Nemcsak a felnőtteknél létezik a kellemetlen jelenség, a rossz lehelet, ám ahogy a nagyoknál, úgy a kicsiknél sem szabad félvállról venni a dolgot, hiszen komoly bajt is jelezhet. A rossz lehelet szervi probléma hírnöke is lehet. Komoly probléma is megbújhat mögötte.

Rossz lehelet már babakortól jelentkezhet. Más néven halitózisnak nevezik, és két típusát különböztetjük meg. Az orális halitózis hátterében a szájban maradt ételmaradékok, illetve a lepedék bomlása közben felszabaduló kén áll. Ezt fogmosással, megfelelő szájhigiéniával meg lehet szüntetni, illetve rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel egy, a szag forrásaként ugyancsak szóba jöhető rossz fog is helyrehozható.

Az extraorális halitózis ezzel szemben olyan eredetű szájszag, ami nem a szájból ered, hanem szervi forrása van. Ezt mindenképpen szakember bevonásával kell próbálni orvosolni.

Milyen extraorális eredet feltételezhető?

  • Gyulladásos betegség: mandula-, garat- vagy orrmelléküreg-gyulladás esetén a betegséget megelőzően és az alatt is kellemetlen lehet a lehelet.
  • Anyagcserezavar: az emésztési rendellenességek is okozhatnak ilyen tünetet, mint ahogy a laktóz- és glükózérzékenység jele is lehet.
  • Reflux: a gyomorszáj záróizmának elégtelen működése esetén a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, savas, savanyú szaga feláramlik.
  • Diabétesz: cukorbetegséget jelezhet az acetonos lehelet.
  • Folyadékhiány: nem feltétlen kiszáradást, csak némi plusz szükségletet is jelezhet a kellemetlen szájszag, amit több víz vagy tea, esetleg hígabb főzelék

Amennyiben a fentieket Ön is tapasztalta gyermekén, hozza el kivizsgálásra a Benyovszky Orvosi Központba. Dr. Szamosi Tamás gyermekgyógyászt továbbá érdemes minden olyan panasszal felkeresni, ami a fejlődő szervezetek normális életét zavarja, ami a szülő véleménye alapján hirtelen, vagy folyamatosan hátrányosan megváltozott.



Comments for this post are closed.

Korai stádiumban sikerrel gyógyítható!

A prosztatarák is azon betegségek közé tartozik, amelyek a korai fázisban még tünetmentesek. A később jelentkező …

Tavaszi anyajegyszűrés

Évről évre növekszik hazánkban is a melanomában megbetegedettek száma. Mint tudjuk ez az egyik legagresszívebb daganatos …

Szaruhártya topográfia

A szaruhártya-topográfia egy korszerű és fájdalommentes szemészeti vizsgálat, amely pontos képet ad a szaruhártya …

World Sleep Day/Alvás világnapja 2025 Budapest

Az Alvás világnapja alkalmából ezekben a napokban a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society felhívására …

Angiológiai ellenőrzés az egészségesebb élethez

Az angiológiai szűrés kiemelkedő fontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzése szempontjából. Az angiológia …

Makuladegeneráció – Az időskori látásvesztés fő oka

Az időskori makuladegeneráció (AMD) az éleslátást érintő betegség, amely a retina központi részének, a makulának …