Mit lehet tudni a végbélrákról?

Mit lehet tudni a végbélrákról?

A végbélrák a végbél – a bél végbélnyílástól számított nagyjából 15-20 centiméteres traktusa – daganatos elváltozását jelenti. A végbél betegségeivel foglalkozó szakrendelés a proktológia.

A végbélrák a végbél nyálkahártyáján alakul ki, előfordulása sajnos egyre gyakoribb. A végbélrák és a vastagbélrák összefoglaló elnevezése a kolorektális daganat, bár a két ráktípusnak vannak eltérő jellegzetességei is.

Végbélrák tünetei

A végbélrák tünetei kezdetben nem jellegzetesek, előfordul, hogy semmiféle panaszt nem okoz a beteg számára. Éppen ezért érdemes rendszeresen részt venni a szűréseken, vagy ezért tanácsos már kis panasz esetén is kivizsgáltatni magunkat.

A végbélrák leggyakrabban csak előrehaladott állapotban okoz panaszokat. Ebben az esetben vérzés léphet fel a végbélben, ez pedig fájdalommal is járhat. A végbélnyílás környékén elhelyezkedő elváltozások esetleg kézzel is tapinthatóak.

A tünetek hasonlók az aranyérhez, azaz a beteg állandó irritációt, idegentest-érzést és székelési ingert érez. Emellett a székletben friss, piros vér is látható lehet. Ezt azonban el lehet különíteni a felsőbb béldaganatok okozta véres széklettől, ami a vér emésztettsége miatt már feketébb színű. Fontos tudni azt is, hogy a betegség a tünetek alapján többnyire nem keverhető az aranyérrel, míg ugyanis ez utóbbi fájni is szokott, addig a végbéldaganat nagyon ritkán okoz ilyen panaszt. Emiatt az orvost fájdalmas tünetek nélkül is fel kell keresni. Fontos az is, hogy az aranyeres betegeknél a végbélrákot jellemzően később fedezik fel, mert a betegek hajlamosak arra, hogy a tüneteket pusztán az aranyér számlájára írják, azt a megszokott módon kezelgessék. A végbélrák diagnózisa éppen ezért csak vizsgálattal, a először végbéltükrözés (rectoscopia) során nyert mintavétel eredményeként állítható fel.

A végbélrák kezelése, gyógyulási esélyei

A betegség kezelése esettől függően műtéttel, kemoterápiával és sugárterápiával történik. Ha a daganat rögtön az ánuszgyűrű fölött van, akkor a tumor műtéti eltávolítása során általában nem lehet megmenteni a végbélnyílást, és jellemzően "a belet ki kell varrni". Ez azt jelenti, hogy azt ki kell vezetni a hasfalra (ezt hívják sztómának). Ha a daganat a végbél fölsőbb szakaszában van, azaz záróizomtól legalább 6-8 centiméternyire kezdődik, akkor már van rá esély, hogy nem kell sztómát készíteni, mert a két ép bélszakasz a daganat eltávolítása után összevarrható. Ha a daganat a záróizomtól 10-20 centiméterre található, még nagyobb az esély a bél megmentésére. A végbél megmentésének esélye fokozható, ha a betegek sugárkezeléssel kombinált kemoterápiát kapnak a műtét előtt (ezt általában 70 évnél fiatalabb betegek esetén végzik, akiknél nincs távoli áttét).

A betegség kezelése során ma már biológiai terápiát is alkalmaznak, ha a szövettan, illetve a beteg állapota, stádiuma ezt indokolja. Ezzel a módszerrel a kemoterápiát egészítik ki.

Ma már egy nem áttétes, korai stádiumban felismert vastagbéldaganat túlélési esélye legalább 60 százalék. Ha már áttét is kialakult, az esélyek sokkal rosszabbak. Fontos, hogy 10-20 évvel ezelőtt az áttéteket a sebészek nem is operálták, addig ma már műtéttel az áttétes végbélrákos betegek egy része is meggyógyulhat. E betegek 10-15 százaléka ma már 10 évvel később is életben lehet.

A végbélrák kivizsgálása végbéltükrözéses vizsgálattal (kolonoszlópia) történik, amelynek során a teljes belet végigpásztázzák. A vizsgálat során szövettani mintát vesznek, a patológus ennek alapján diagnosztizálja a betegséget. A végbélrák terápiája sok tekintetben azonos a vastagbélrák kezelésével, azonban komplexebb annál, több ponton eltér a vastagbél többi szakaszának daganatos eltéréseihez kapcsolódó kezelésektől. A kezelés leggyakrabban műtétet jelent, amelynek során eltávolítják a daganat által érintett bélszakaszt – korai stádiumban felfedezett vastagbélráknál kiegészítő kezelésre nincs szükség.

Forrás: hazipatika.com

Amennyiben Ön is észlelte már az alábbi tünetek közül bármelyiket

    • viszketés,
    • váladékozás,
    • székeléskor érzett fájdalom,
    • vérzés,
    • erős, állandó szúró fájdalommal és vérzéssel járó ismétlődő hasmenés


Bejelentkezés


Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …