Nem halálos ha idejében észreveszik
Prosztatarák miatti halálozások számát nagymértékben csökkenteni lehetne, ha a 45-50 év feletti férfiak figyelnének az intő jelekre. A betegség megelőzése érdekében tisztában kell lenni a korai tünetekkel, és évente legalább egyszer felkeresni az urológust. A prosztatarák az egyik leggyakoribb ráktípus.
A prosztata magyar nevén dülmirigy a hólyagalap és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő mirigyes szerv, amely körülveszi a húgycső felső szakaszát. Normál esetben 20 gr tömegű, gesztenye nagyságú szerv. A kutatások szerint ez a betegség általában hosszú évek alatt alakul ki, észrevétlenül, tünet és panaszmentes betegekben.
A prosztatarák más daganatokhoz képest nem egyik napról a másikra jelentkezik. Évek telhetnek el addig míg panaszokat okoz. A korai idejében történő felismerése érdekében ajánlatos, hogy ha betöltötte a 45. életévét vagy már meghaladta azt, akkor évente egy általános, alapos orvosi kivizsgálás során kérje, hogy a prosztatáját is vizsgálják meg. Az idejében felismert prosztatarák gyógyítható!
A prosztatarák tünetei
- gyakori vizelés, különösen éjjel
- nehezen induló vizelés
- vizelet-visszatartás nehézsége
- gyenge, vagy vizelés közben időnként megszakadó vizeletsugár
- fájdalmas, égető érzés vizelés közben
- vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban.
Amennyiben már előrehaladott, áttétekkel járó esetekben deréktáji fájdalom, a csípőben vagy a comb felső részében jelentkező merevség, fájdalom mutatkozik. E tünetek bármelyikének észlelése esetén urológus szakorvoshoz kell fordulni, mert csak az tudja megállapítani, hogy milyen megbetegedés áll az észlelt tünetek hátterében. A felsorolt tüneteket ugyanis nemcsak prosztatarák idézheti elő. A prosztatarák biztos diagnózisának felállítása sokoldalú, gondos szakorvosi kivizsgálást tesz szükségessé.
Komplex szűrővizsgálatok során elöször a vért vesszük le (PSA vizsgálat) amellyel jobban megbecsülhető a prosztatarák kockázata (A PSA-szint mérése alkalmas a prosztatarák szűrésére, stádiumának megállapítására, kezelésének és a kiújulásának monitorozására),ezt követően urológia vizsgálatot végzünk amely a páciens kikérdezésével kezdődik ezt követi a tapintásos vizsgálat végül az ultrahang.
Mi az a PSA: A PSA egy olyan fehérje természetű molekula, melyet a prosztata mirigysejtjei termelnek. A PSA vizsgálat lényegében egy vérvételt jelent, melyből megállapítható a PSA szint, ez pedig segítséget nyújthat a prosztatarák diagnózisának meghatározásához. Vagyis a korai diagnosztizálására szolgál, egyetlen vérvétel segítségével, a tumormarkerek kimutatásával. Amennyiben a vizsgálatok indokolják, elvégezzük a prosztata szövettani vizsgálatát is. Amennyiben a vizsgálatok rákos megbetegedéseket igazolnak, a teljes körű onkológiai gondozás során segítséget nyújtunk a betegség leküzdése során az életminőség megőrzésében. A diagnózis felállításához ultrahangvizsgálat is rendelkezésre áll.
Ne várjon a tünetek kialakulásáig! A prosztatarák a korai stádiumban sikerrel gyógyítható!